Quantcast
Channel: Saznaj Lako
Viewing all 532 articles
Browse latest View live

Najbolja sredstva za čišćenje pegle na paru od kamenca

$
0
0

Svako ko se bavi peglanjem odeće zna za problem čišćenja i održavanja dna pegle. Kao i bilo koji drugi detalj u kući, tako je i čišćenje pegle od kamenca vrlo važno redovno sprovoditi, kako ne biste došli u neprijatnu situaciju, jer zaprljana dna pegle vrlo često ostavljaju tragove na odeći tokom peglanja.

Mada, i pored toga što gotovo svaka domaćica zna koliko je važno čišćenje pegle od kamenca retko koja od nas to redovno i čini. Ne zbog lenjosti, naravno, već mahom zbog nedostatka vremena.

Srećom, postoji mnogo načina koji će vam omogućiti da čišćenje pegle obavite vrlo brzo i jednostavno, a većina sredstava za čišćenje su potpuno prirodna i bezopasna, a gotovo svaka domaćica ih ima u kući.

No, pre toga vrlo je važno naglasiti da je za većinu pegli preporučljivo koristiti destilovanu vodu, koja i ako stvara, stvara vrlo malu količinu kamenca, te nakon svakog peglanja je, takođe preporučljivo da ispraznite posudu za vodu. Naravno, postoje pegle na kojim je navedeno da smeju koristiti i običnu, a ne destilovanu vodu, pa vodite računa i o ovom detalju.

Čišćenje pegle sirćetom

Najzastupljeniji vid čišćenja dna pegle svakako je sirćetom ili ocatom. Najbolje je, kao i za ostale vidove čišćenja ovo učiniti dok je pegla još topla, jer ćete tako najlakše očititi dno pegle od kamenca.

ciscenje pegle sircetom

Postupak za čišćenje od kamenca sirćetom je vrlo jednostavan : pomešajte so i sirće, pa stavite na zagrejanu ringlu da se zagreje, tek toliko da se sva so istopi. Nakon toga, umočite krpu od pamuka u pripremljen rastvor soli i sirćeta i pređite preko dna pegle. Ukoliko je vaša pegla zaprljanija, pa ne možete da skinete sav talog pamučnom krpom, uzmite žicu za ribanje posuđa, ali onu finu, mekanu, koja ne grebe. Umočite žicu u mešavinu sirćeta i soli i blago istrljajte dno pegle. Vodite računa da se ne opečete dok ovo radite.

Nakon što očistite dno pegle na paru na ovaj način, prebrišite ga vlažnom krpom i ostavite da se osuši. Kada se osuši, obavezno prvo prepeglajte neki stari ili zaprljan komad garderobe, kako bi se potpuno uklonite sve eventualne nečistoće sa dna pegle.

Čišćenje sodom bikarbonom

Kao što za čišćenje pegle ocatom važi da je potpuno bezbedno, takođe važi i za čišćenje dna pegle sodom bikarbonom. Pri tom je i ovaj postupak vrlo jednostavan.

Rastvorite sodu bikarbonu u malo vode, pa u taj rastvor umočite pamučnu krpicu i blago trljajte njome dno pegle. Takođe, ukoliko je vaša pegla malo više zaprljana, možete koristiti mekanu žicu za ribanje posuđa, ali vrlo pažljivo.

soda bikarbona pegla

Čišćenje od kamenca sodom bikarbonom je preporučljivo da sprovodite po završetku svakog peglanja, jer ćete tako obezbediti da dno vaše pegle uvek bude bez nečistoća.

Čišćenje limunskom kiselinom

Ovaj vid čišećnja pegle je rezervisan za one domaćice koje ne žele mnogo da prljaju ruke. Inače, čišćenje pegle na paru limunskom kiselinom je vrlo jednostavan postupak. Biće vam potrebna vatrostalna činija, odnosno posuda koja je otporna na toplotu, a neophodno je da bude veća od pegle, jer ćete peglu staviti u nju. Zatim su vam potrebne dve drvene daščice, na kojima će stajati pegla, limuntus i voda.

Najpre stavite limunsku kiselinu, odnosno limuntus u posudu, zatim stavite dve daščice na krajeve posude, te na njih oslonite peglu. Prokuvajte vodu i polako je sipajte u sud. Vode treba da bude toliko da pegla ogrezne u njoj, odnosno da dno posude bude potpuno zaronjenu u rastvor limuntusa i vode. Naravno, svi električni delovi pegle treba da budu van vode. Imajte na umu da se 1 kafena kašičica limunske kiseline rastvara u 200 ml ključale vode, pa na osnovu toga procenite koliko vam je limuntusa i vode potrebno za čišćenje pegle na ovaj način.

Ovako potopljenu peglu ostavite da odstoji 5 do 10 minuta. Nakon toga, posudu u kojoj je pegla stavite na ringlu i od trenutka kada voda provri, ostavite na tišoj vatri da virucka još 10 – ak minuta.
Nakon toga peglu očišćenu limusnkom kiselinom dobro obrišite vlažnom, pa suvom krpom i ostavite da odstoji, dok ne izađe sva tečnost iz nje.

I za čišćenje pegle od kamenca limunskom kiselinom važi isto kao i za čišćenje ocatom, odnosno sodom bikarbonom : najbolje je da pre ponovnog peglanja najpre opeglate neki stari ili već zaprljani komad garderobe, kako bi eventualne nečistoće koje su zaostale nakon čišćenja ostale na njoj.


Mezoterapija – protiv celulita, bora, opadanja kose…

$
0
0

Mezoterapija je tehnika primene posebnih koktela pod kožu. Na taj način, u centralni deo kože se ubacuju potrebni vitamini, aminokiseline, minerali..Aktivne supstance se ubrizgavaju sa mnogo uboda malim iglama.

Šta su to kokteli?

Kokteli su su vitaminski kompleksi, aminokiseline, lipolitici, venotonici i drugi biljni preparati čiji sastav određuje lekar, a sve u zavisnosti od specifičnosti i potreba klijenata. Ovi preparati izmedju ostalog i detoksikuju organizam.

Mezoterapija je kao metod nastala u Francuskoj, i tamo je primenjuje oko 15 000 lekara. Inače, mezoterapija se koncentriše lokalno na problem,a ne na kompletan organizam.

Mezoterapija lica, vrata i tela

Mezoterapija se koristi u tretmanu celulita, masnih naslaga, protiv starenja kože, u borbi sa strijama, protiv pega, opadanja kose, protiv akni… i bubuljica… Mezoterapija tela podrazumeva rad po zonama – Butine i zadnjica, zatim stomak i struk i zona ramena i ruku.

mezoterapija 1

Kontraindikacije?

Za primenu mezoterapiju nemaapsolutnih kontraindikacija pa svi koji imaju od 18 do 65 godina, mogu da je primenjuju. Jedini uslov kako bi metoda bila uspešna je da indeks mase tela, nije veći od 30. Mezoterapija – pre i posle: Neke statistike kažu da klijenti koji redovno odlaze na mezoterapiju gube od 2 do 10 cm u obimu, a u proseku 6 cm.

Oporavak

Nakon tretmana mezoterapije, mogu se javiti crvenilo i modrice, ali su ipak prolaznog karaktera. U zavisnosti od tehnike rada i veštine lekara zavisiće period oporavka. Akoje lekar iskusan oporavka nema, ali u suprotnom se mogu javiti podlivi i modrice koji ostaju i 10 dana.

mezoterapija 2

Kako izgleda mezoterapija tela?

Tretman tela se upražnjava jednom sedmično a traje oko pola sata. Neophodno je od 6 do 12 tretmana za optimalan efekat. Postupak nije bolan. U prvoj fazi se koriste koktele koji ubrzavaju mikrocirkulaciju a onda, u drugoj fazi, koriste se defibrozanti“, koji razgrađuju vezivno tkivo, odnosno jake i okorele masne naslage. Treća etapa je korišćenje lipolitika, koji ubrzavaju metabolizam masnih ćelija kako bi se masti brže razgradjivale. Ukupno se sve tri faze rade u okviru jednog tretmana.

Neželjeni efekti

Nakon detaljnog pregleda i razgovora sa lekarom, mogu se isključiti rizici od negativnih pojava. Inače, tokom procedure, moguće je da se oseti blagia nekomfornost. Ako mezoterapiju rade stručna lica i na profesionalan način, posledice u vidu alergija i infekcija su isključene.

Kada ići na mezoterapiju?

Zagovornici ove metode kažu da za mezoterapiju nikad nije rano jer pomaže odlaganje pojave prvih bora. Preporučljivo vreme za prvu mezoterapiju je starost od 25 godina, dok devojke koje su češće išle u solarijum, mogu početi i ranije.

Koža, strije, salo, bore…

Vitaminski kokteli sa hijaluronom, podmlađuju kožu celog tela, a kokteli s tonizirajućim efektom iniciraju stvaranje kolagens, elastins i vezivnih elemenata pa koža postaje čvršća, deblja i jedrija.
Kad je reč o strijama, one se ne mogu 100 posto ukloniti ali se mogu vidno ublažiti.

Koktel koji sadrži lipolitike, materije koje razlažu masne ćelije, salo polako nestaje sa stomaka, butina, zadnjice, nadlakticaDa bi se lokalizovane masne naslage smanjile, potrebno je od četiri i osam tretmana.

Mezoterapija lica ( mezolift ) može korigovati veliki broj nedostataka na koži lica, vrata i dekoltea - koriguje mimičke bore, dodaje volumen, izbeljuje fleke i tamne podočnjake, ublažava vidljivost pega… Za idealan rezultat potrebno je najmanje tri tretmana.

Mezoterapijski kokteli efikasno uklanjaju icelulit, ali morate da povedete računa o još nekim stvarima dok idete na mezoterapiju celulita.

Kako bi ova terapija dala najbolje efekte, uz tretmane treba da pijete bar dva litra vode dnevno, da redovno vežbate, da jedete zdravo i umereno, da unos soli svedete na minimum i da koristite kreme ili preprate protiv celulita. Ako poštujete sva uputstva, trebalo bi da bude dovoljno od pet do deset tretmana.

Mezoterapija bez igle

Mezoterapija bez igala (mezoporacija) je moderna alternativa klasičnoj mezoterapiji za osobe koje usled straha od igle izbegavaju klasičnu mezoterapiju. Zahvaljujući dejstvu pulsne naizmenične struje stvara se elektromagnetno polje, stvaraju se privremeni vodeni kanali-mezopore koji dozvoljavaju unos aktivnih materija u dublje slojeve kože. Ovakav tretman ne treba raditi u trudnoći, ako je u toku dojenje, kod obolelih od epilepsije, karcinoma, dijabetesa, ako klijent ima metalne proteze u telu, ili ako ste alergični na neki od sastojaka koktela.

Mezoterapija – da ili ne?

Pošto oblast estetskih intervencija kod nas još nije potpuno regulisano, moguće je da će neke tretmene poput mezoterapije, dermarolera, hemijskog pilinga ili ubrizgavanja hijaluronskih filera, obavljati lica koja za to nisu kvalifikovana. Postoji i rizik od primene koktela koji nisu efikasni i originalni pa tako mogu biti izvor zdravstvenih problema.

Kada se govori o mezoterapiji, stručnjaka birajte po preporuci a još jedan od znakova raspoznavanja „pravog“ tretmana i je i njegova cena. Na tržištu se mogu naći brojni falš preparati - kokteli za mezoterapiju po ceni 25 do 30 evra.

Možda će Vas zanimati i naredne teme.

Kako negovati vrat i ublažiti bore oko očiju

Nekoliko saveta kako da se podmladite bez skupih preparata

Izrada baštenske fontane od prirodnog kamena

$
0
0

Iako je najjednostavnije da platite nekome da vam izradi baštenske ili fontane za dvorište posebnu draž predstavlja izrada i pravljenje fontana. Na prvom mestu, zato što ćete najpre uživati u samoj izradi, a potom i svaki put kada je pogledate prisetićete se sa koliko ste je ljubavi, pažnje i truda napravili, što će vas sigurno učiniti naročito ponosnim.

Najlepše fontane od kamena su svakako one koje su izrađene od strane vlasnika dvorišta. Što se finansijskih sredstava tiče, svakako će vam biti porebno manje novca nego nego da za pravljenje fontane od kamena platite profesionalcima, a uz to vi ćete im sigurno udahnuti dušu dok ih izrađujete.

Ideja za pravljenje i zidanje fontana od kamena je zaista mnogo, a svakako pre nego što se odlučite za neku fontanu, valjalo bi da razmislite o njenoj veličini i stilu izrade, kako bi se uklopila u prostor vaše bašte ili dvorišta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stručnjaci iz ove oblasti svakako preporučuju da ukoliko imate, recimo dve staze u dvorištu, fontanu od kamena postavite upravo na mestu gde se ove dve staze ukrštaju, kako bi fontana bila centralno mesto vašeg dvorišta. Ukoliko, pak nemate ovu mogućnost, savet i preporuka je da se fontane od kamena postave na mestu na kome ćete moći da uživate u žuborenju vode, ali i pogledu na fontanu. Svakako ćete vi, već pronaći odgovarajuće mesto.

Nakon što odaberete mesto na koje ćete postaviti vašu fontanu, razmislite i o materijalima za izradu. Fontane od prirodnog kamena su svakako najbolja varijanta, jer njihova izrada i zidanje nisu naročito komplikovani, čak ni za početnike. Potrebno je vrlo malo umeća i puno strpljenja.

Izrada baštenske fontane od kamena

Za izradu i pravljenje vrtne fontane od kamena će vam najpre biti potrebna mini potopna pumpa, a njenu veličini ćete odabrati na osnovu veličine fontane od kamena koju ste odlučili da napravite. Potom vam je potrebna posuda u koju ćete zakamuflirati pumpu za vodu, kako se ne bi videla. Najbolje je da ta posuda bude izrađena od keramike, a može biti i nekog zanimljivog oblika.

fontana od kamena

Od materijala za izradu fontane od kamena vam je potrebno još i: pištolj za plastiku ili vodootporni lepak, bakarna cev, ventil, električni kabl, plastične cevi, izvor električne energije ( ili produžni kabl ) za napajanje fontane od kamena, skalpel ili nož, bušilica, makaze i farba, po želji. Naravno, za izradu fontane od kamena vam je potrebno i prirodno kamenje određene veličine i oblika, kao i sitno kamenje, kojim ćete ukrasiti fontanu. Ukoliko želite, možete je ukrasiti i kupovnim elementima u vidu pečuraka izrađenih od keramike, labudova, patuljaka ili raznih drugih oblika.

Izrada fontane od kamena je prilično jednostavna, a od vas zavisi za koji tip fontane od kamena ste se odlučili za vaše dvorište.

Svakako, za bilo koji tip fontane od kamena postupak počinje od kopanja zemlje na mestu na kome ćete je postaviti. U tu rupu u zemlji treba da stane posuda u kojoj će biti pumpa, a koju ćete povezati na cev i dodati joj ventil. Kabl za napajanje ćete ubaciti u plastičnu cev, kako biste ga izolovali. Potom posudu montirate pažljivo. Ukoliko je potrebno da je dodatno učvrstite, možete oko nje rasporediti kamenčiće, koji će je učiniti stabilnijom, nego da stoji samo u zemlji. Bakarna cev vam je potrebna ukoliko želite da na nju nanižete prirodno kamenje. Ne zaboravite da prethodno bušilicom izbušite rupu određenog promera u kamenju. Kada napunite vodom posudu, dodajte joj kamenje, kako bi bakarna cev u njoj stajala i naređajte probušeno kamenje.

Potom pristupite ukrašavanju baštenske fontane od kamena, dodajući po potrebi kamenčiće i ukrasne figure ili cveće.

Pravljenje i zidanje fontane od kamena za dvorište

Ukoliko želite da izradite fontane od kamena za dvorište, onda vam je na raspolaganju još više ideja, jer su dvorine fontane veće i prostranije od vrtnih fontana.

Svakako najčešće se izrađuju fontane od kamena, koji su povezani betonom. Neretko se događa da to ne budu samo fontane, već da oko njih bude i jezerce, što takođe nije naročito komplikovano za izradu. Svakako je postupak postavljanja pumpe za vodu sličan već opisanom, a zidanje prepuštamo vašoj mašti i umeću.

Jedna od ideja, kako bi vaše fontane od kamena za dvorište bile interesantnije jeste da u beton kojim ćete povezivati kamen dodate boju i time dobijete vrlo zanimljivu i jedinstvenu fontanu od kamena za dvorište.

Možete pogledati i slike koje smo izdvojili za vas, a koje će vam sigurno koristiti prilikom izrade fontane od kamena za dvorište :

fontana od kamena

fontana za dvoriste

Slike sa idejama za male fontane za dvorište

Mini fontane su najčešće, bez obzira da li su u pitanju vrtne, baštenske ili fontane od kamena za dvorište. Kao i za sve ostale, tako i za izradu mini fontana ima zaista puno ideja. A kako znamo da slike govore više od hiljadu reči, odlučili smo se da vam prikažemo galeriju slika odabranih mini fontana od kamena za dvorište, bašte i vrtove. Uživajte!

male fontane

ideje za fontane

Ićićemo ili ići ćemo

$
0
0

icicemo ili ici cemoJezička nedoumica koja je pred nama je, zapravo vrlo jednostavna, mada priznajem da mnoge zbunjuje kako se kaže ispravno, odnosno kako se piše pravilno ićićemo ili ići ćemo.

Gramatika i pravopis srpskog jezika, naravno imaju rešenje i za ovu nedoumicu i to vrlo precizno objašnjeno.

Kod oblika ićićemo ili ići ćemo u pitanju je buduće vreme, koje gramatika srpskog jezika naziva futur I, odnosno futur prvi. A kod glagola čija se infinitivna osnova završava na – ći, futur prvi ima duže i kraće oblike i u oba slučaja se ti oblici pišu rastavljeno.
Promena glagoli ići, u jednini glasi:

1. ja ću ići / ići ću
2. ti ćeš ići / ići ćeš
3. on/ona/ono će ići / ići će

U množini, promena ovog glagola glasi:

1. mi ćemo ići / ići ćemo
2. vi ćete ići / ići ćete
3. oni/one/ona će ići / ići će

Kako se piše pravilno ićićemo ili ići ćemo?

Nakon svega navedenog, odgovor na pitanje kako se piše pravilno, odnosno kako se kaže ispravno se sam nameće, te je jedino ispravno napisati rastavljeno futur prvi glagola ići.

Primeri bi trebalo da vam potpuno razjasne i ovu nedoumicu:

1. Ići ćemo za vikend u bioskop.
2. Kao što smo se već dogovorili, ići ćemo zajedno na letovanje.
3. Sutra ćemo ići u kupovinu.
4. Sledeći put ćemo ići zajedno u provod, obećavam ti.
5. Ići ćemo na kafu za vikend.

Lagana salata sa kukuruzom šećercom i susamom

$
0
0

Iako, osnovni recept za ovu salatu podrazumeva da se ona priprema samo sa povrćem, uz dodatak susama, ja ipak želim da vam ponudim malo drugačiji recept za salatu sa kukuruzom šećercom i susamom, koji se priprema sa belim mesom. Pretpostavljam da ćete reći da to onda nije tako lagana salata, uzevši u obzir da se priprema sa belim mesom. Međutim, to baš i nije tako, jer belo meso taman upije svu onu masnoću koju salata sa kukuruzom šećercom i susamom ima od pavlake i majoneza, koji se koriste za pripremu preliva.

Verujem da kada jednom budete probali ovako pripremljenu salatu, osnovni recept ćete i zaboraviti.

salata sa kukuruzom

Ukoliko vas zanima kako napraviti ovaj specijalitet, neophodno je da pripremite sledeće sastojke:

  • 500 gr pilećeg filea
  • 150 gr kukuruza šećerca
  • 100 gr graška
  • 5 – 6 krompira srednje veličine
  • 3 – 4 šargarepe
  • 150 gr susama
  • 2 čaše kisele pavlake
  • 150 – 200 gr majoneza
  • 5 – 6 kiselih krastavčića ( po želji )
  • 1 veza peršuna
  • so
  • biber ( po želji )
  • vegeta ( po želji )

Kako se pravi lagana salata sa kukuruzom šećercom i susamom?

  1. Najpre obarite belo meso u jednoj posudi, a u drugoj povrće. S tim što je vrlo važno da najpre stavite šargarepu da se kuva, pa grašak i kukuruz, a na kraju i krompir. Neophodno je, takođe da pre nego što stavite da kuvate, šargarepu i krompir iseckate na sitne kockice.
  2. Dok se belo meso i povrće kuvaju, vi ispržite susam i iseckajte peršunov list. Takođe, iseckajte i kisele krastavčiće, ukoliko ste odlučili da ih dodate u salatu.
  3. Kada je belo meso kuvano, iseckajte ga na sitne kockice.
  4. Povrće dobro ocedite i ostavite da se prohladi, kako biste mogli da ga pomešate sa ostalim sastojcima.
  5. Pripremite preliv za salatu sa kukuruzom šećercom i susamom, tako što ćete dobro sjediniti pavlaku i majonez i na kraju dodajte iseckan peršunov list. A ako želite, možete ostaviti koju grančicu peršuna za ukrašavanje.
  6. Pomešajte iseckano belo meso sa povrćem i pripremljenim prelivom, pa dodajte začine po ukusu. Na kraju dodajte pečeni susam, pa sve sastojke dobro sjedinite. Ne zaboravite da dodate i sitno iseckane kisele krastavčiće, ukoliko ste odlučili da ih koristite za pripremu salate.
  7. Da bi vaša lagana salata sa kukuruzom šećercom i susamom bila savršenog ukusa, dobro je ohladite pre služenja.

Pomeranski patuljasti špic (Boo pas)

$
0
0

Špic je pas koji potiče od sojeničkog psa koji je živeo pre čak 6 000 godina. Uzgajivači konstantno poboljšavaju ovu rasu, koja je ido današnjih dana zadržala prvobitni izgled i lepotu. Na ulepšavanju rase se najviše radilo u Holandiji i Velikoj Britaniji gde se i danas intenzivno gaje. U Engleskoj je inače i prvi put predstavljena patuljasta pomeranijska rasa malih dimenzija, koje su vrlo popularne i danas.

Nekada se praktikuje parenje među primercima slične veličine i težine ali različitih pasmina, u slučaju da su im morfološke osobine identične.

boo1

Patuljasti pomeranijski špic – pomeranac

Najrasprostranjeniji psi iz porodice špiceva su patuljasti (Boo) i mali špic. Karakteristike: Špicevi su živahani i inteligantni psi sa bujnom, vazdušastom dlakom, posebno popularni medju vlasnicima luksuznih rasa.

Špic je smeo čuvar i neustrašiv pas čuvar koji često laje jer je stalno na oprezu i voli da bude primećen. Medjutim, ume da bude i nepoverljiv je prema strancima dok lako ulazi u kavgu sa ostalim psima. Ali ako ga strpljivo i odlučno gajite i negujete, dobićete vernog, veselog, lukavog ali i nežnog saputnika.

Špicevi imaju lisičju glavu, koja je široka u zadnjem delu, i stanjuje se prema njušci. Nos je mali i okrugao, oči tamne visoko usadjene i u vidu trougla. Uši su uvek uspravne ledja kratka a rep je gust i visoko postavljen.

Navedene fizičke odlike variraju sa drugačijom veličinom pomeranca. Kod manjih primeraka, povećana je kompaktnost tela, dok glava postaje relativno krupnija, lobanja je ispupčenija, a kostur lakši.

Patuljasti špic ima posebno lepu dlaku koja je kratka u predelu lica, ušiju, nogu i šapa, a duga je na drugim mestima, posebno bujna na donjem delu nogu. Oko vrata, dlaka formira svojevrsnu grivu a poddlaka je gusta i vunasta. Inače, krzno je jasne boje i može biti bela, crna, smedja, narandžasto-crvena ili sivo-crna. Pravi patuljasti špic mora imati izrazito crne nos, usne i kapke, izuzev kod kestenjastih primeraka kod kojih su tamno braon.

boo2

Boo pas – narav

Boo pas kao jednu od osnovnih karakteristika ima veliku energičnost i živahnost. S druge strane, patuljasti pomeranci su poznati i kao vrlo poslušni psi pa nije ni čudo što su omiljeni kućni ljubimci. Znajte medjutim da mogu biti velike galamdžije i teško ih je ućutkati što može biti dobra osobina ako Vam je potreban pas čuvar, naravno, ako ne uzmemo u obzir njegovu veličinu. Pošto su jako inteligentni i brzo prihvataju nova znanja i veštine, nesumljivo će biti zabavni ljubimci sa kojima ćete provesti mnogo veselih dana.Voli decu i porodično okruženje u kome ume da bude poslušan. Takodje, mali Boo ume da bude vrlo druželjubiv sa mačkama ako i njih čuvate u stanu, naravno uz dovoljno poklonjene pažnje i nege.Boo pas se ne sme prepustiti samom sebi već mu se mora, posebno dok je mlad, posvetiti dovoljno pažnje kako bi se njegova visoka inteligencija usmerila na pravi put.

Nega dlake

Za održavanje patuljastog nemačkog špica, najzahtevnija je nega dlake. Gusta i čupava dlaka i linjanje Boo psa zahteva redovno četkanje i pranje. Budite strpljivi jer svoju totalnu unoću, kvalitet i savršenstvo dlaka dobija tek posle treće godine života. Iako mali pomeranac liči na čupavu lisicu, redovnim šišanjem dobija izgled malog Booa.


Dimenzije

Patuljasti nemački špic može da dostigne visinu od oko 30cm i težinu do 5 kilograma. Njihova veličina omogućava da budu zahvalni za nošenje a posebno to vole da rade poznate filmske zvezde. Medju ljubiteljima Boo psića su i Paris Hilton, Eva Langorija, Keli Ozborn…

Boo psići su zbog svih navedenih razloga polako postali vrlo popularni i u Srbiji. Kod nas cena jednog Boo šteneta iznosi od 700 do 1 000 evra.

Dresura

Boo psići su generalno zdravi a od mogućih zdravstvenih problema uglavnom se javlja isčašenje kolena.

Ishrana i vakcinisanje

Štene patuljastog pomeranca hranite hranom koja je superpremijum kvaliteta kao što je Royal Canin. Ovakva hrana se daje u manjim dnevnim količinama u odnosu na druge vrste hrane.

Preporuka je da štene protiv zaraznih bolesti vakcinišete sa 6, 10 i 14 nedelja starosti, a potom svake godine po jednom. Protiv besnila se vakcinišu životinje starije od 3 meseca, kada treba da uradite i mikročipovanje svog psa.

Prostor za gajenje

Pošto su mali, pomeranci će imati dovoljno mesta u svakom stanu pa i onom malom pa tako ne tugujte što nemate dvorište – eto pravog ljubimca za Vas! Omogućite Vašem Boo psiću kraće šetnje, ali i dosta igračaka sa kojima će provoditi puno vremena. Znajte da ipak ne sme biti sam na duže vreme.

Životni vek

Patuljasti nemački špic ima očekivani životni vek od oko 15 godina.

Možda će Vas zanimati i sledeće teme:

Čau čau – Ljupki meda medju psima

Bigl – Omiljeni porodični pas

Prirodni lekovi za cistu na jajnicima

$
0
0

Ciste na jajnicima su medju najčešćim obolenjima ženskih reproduktivnih organa. Ciste liče na male plikove, ispunjene su tečnošću i okružene opnom ako su funkcionalnog tipa. S druge strane, ako su ispunjene čvrstom materijom moguće je da su kancerogene.

Kada se pojavljuju ciste na jajnicima?

Cista na jajniku je pojava koja je češća kod žena koje su u reproduktivnom dobu nego kod žena koje su u menopauzi.

Uglavnom ciste nisu maligne i zaceljuju same za par sedmica ili meseci. Ipak, ne treba ih ignorisati, naročito ako su velike i bolne.

cista1

Zašto nastaju ciste i koji su simptomi?

Menstruacija utiče na nastanak cisti. Odredjene tvorevine slične cistama nastaju u jajnicima dok traje ovulacija. U slučaju da folikul poraste više od uobičajenog reč je o folikularnoj cisti. Funkcionalne ciste formiraju se tokom prve polovine menstrualnog ciklusa.

Treća vrsta cisti su corpus luteum koje obično nastaju za vreme druge polovine menstrualnog ciklusa, uglavnom se nalaze na samo jednom jajniku i ne daju nikakve simptome.

Ozbiljniji tip cisti su dermoidne, endometriodne i cistadenomne. Dermoidne ciste sadrže rastuće tkivo, nekada i masno tkivo, dlake a nekada i kosti. Češće su kod mlađih žena.

Osnovni uzrok razvoja cisti su hormonski poremećaji koji izazovu sindrom policističnih jajnika koji je karakteričan po prisustvu manjih cisti na oba jajnika. Smatra se da su stres i problematična jetra osnovni uzroci ovog sindroma. Takodje, smatra se da korišćenje pilula za kontracepciju smanjuje ovakve rizike jer sprečavaju ovulaciju.

cista2

Lečenje cističnih jajnika

Postoje brojne lekovite biljke za koje se tvrdi da pomažu kod lečenja policističnih jajnika. To su pre svega: mlečni čkalj, maslačak, crvena detelina, hajdučka trava i ehinacea. Od njih se primenjuju čajevi, tinkture ili kapi. Ipak, ovi narodni lekovi zahtevaju da prodje najmanje 6 sedmica kako bi prvi rezultati bili vidljivi.

Ricinusovo ulje je takodje još jedno sredstvo koje preporučuje alternativna medicina. Učinkovito je za otklanjanje cisti, ali pažljivo – ne sme se koristiti u trudnoći, tokom menstruacije niti ako patite od cisti koje su kancerogene.

Aromaterapija je još jedna mogućnost da sebi olakšate stanje koje izazivaju ciste na jajnicima. Aromaterapija može ublažiti bol ali i pomoći vraćanju hormona u ravnotežu.

Eterična ulja jasmina ili badema mogu biti korisna za blage masaže predela abdomena. Za uklanjanje bolova, od pomoći će biti i povremene tople kupke.

U svakom slučaju, uvek treba proveriti kog su tipa ciste, pa ako se utvrdi da su maligne, lečenje treba da bude stručno i ozbiljno i u tom slučaju narodna medicina može biti samo dodatna terapija.


Ishrana

Poznato je da se na mnoge bolesti može uticati načinom života odnosno ishranom, pa je tako i u slučaju cisti na jajnicima . Bitno je da unosite dosta namirnica koje su bogate vitaminima E i A koji su od velikog značaja za balans hormona. Zato treba da jedete dosta voća, zelenog lisnatog povrća i mahunarke…

Dovoljan unos vode je takodje vrlo važan pa zato birajte namirnice bogate vlaknima kako biste izbegli simptome koji ukazuju na ciste poput loše probave i opstipacije – zatvora.

Stručnjaci savetuju da se izbegavaju crveno meso i sirevi zato što mogu da pospeše napredovanje bolesti. Takodje paradajz spada u namirnice koje su bogate estrogenom, pa ga izbegavajte isto kao i prerađene ugljene hidrate.

Možda će Vas zanimati i naredne teme:

Čaj od hajdučke trave dobar za ženske bolesti

Laposkopija – Operacija policističnih jajnika

Izrada ukrasnih predmeta od plastičnih flaša

$
0
0

Iako sve više slušamo, gotovo svakodnevno o važnosti reciklaže, čini se da još uvek mnogi od nas nisu shvatili koliko je, za opstanak čitave ljudske vrste važan odgovoran odnos prema prirodi. Možda niste ni razmišljali kakvi se sve ukrasi, ali i vrlo korisni predmeti mogu izraditi od plastičnih flaša i to na vrlo jednostavan način. Zato vam predlažemo da sledeći put pre nego što odlučite da bacite neku plastičnu flašu u kantu za otpatke dobro razmislite.

Izrada predmeta od plastičnih flaša

Manje je poznato da se od od plastičnih flaša mogu izraditi najrazličitiji predmeti. Neki od njih služe samo kao dekoracije, a neki mogu biti i vrlo korisni.

flasa dekoracija

Ako pogledate ovu sliku, možda vam i neće biti sasvim jasno čemu služi ovaj predmet koji je napravljen od plastičnih flaša. Ali, ako pogledate ovu sliku :

plasticne flase

Biće vam sasvim jasno da su ove dekorativne činije izrađene vrlo jednostavno i to, ni manje niše od plastičnih flaša. Korpice ili činijice od plastičnih flaša se izrađuju vrlo jednostavnim postupkom : isečete dno odabrane flaše. Zatim blago prislonite plastiku zagrejanoj pegli, tek da se ivice izjednače i pristupite dekoraciji. Kao što možete videti i na slici, čak i ako korpice nisu ukrašene, izgledaju lepo.

Cvetovi od plastičnih flaša

Pored mnogih ukrasa i izrade dekoracija, od plastičnih flaša se lako mogu izraditi i cvetovi, koje možete kasnije ukrašavati na najrazličitije moguće načine.

Postupak izrade je vrlo jednostavan : isečete vrh plastične flaše na visini od oko 10 centimetara, a potom oblikujete kao za latice, kao što prikazuje sledeća slika :

cvet od flase

Potom plastiku blago približite plamenu sveće, kako bi se oblikovala. Međutim ovde treba naročito pažljivo raditi, jer ukoliko plastiku previše približite plamenu sveće, ona će se istopiti, a to takođe može da dovede do povreda onih koji prave cvetove od plastičnih flaša, tako da se savetuje dodatna doza opreza prilikom izrade ovih ukrasa.

Cvetovi od plastičnih flaša mogu da izgeldaju i ovako, ako se potrudite :

cvetovi od flasa

Kada budete čuli da od plastičnih flaša možete izraditi bukvalno gotovo sve što zamislite, može se dogoditi i da nam ne poverujete. Međutim, istina je ! Od plastičnih flaša zaista možete napraviti razne predmete : igračke, korpice, saksije, lutke i razne vrste dekoracija. Pravljenje figura od plastičnih flaša različitih oblika, koje mahom služe kao dekoracije su dobro poznate, a nisu samo cvetovi u pitanju.

Važno je da su svi ukrasi i dekoracije ručni rad i sigurno ćete biti ponosni na njih, a naročito ukoliko ih izrađujete sa svojim mališanima, uz čiju pomoć će vaš ručni rad sigurno biti savršen.
Dokaz da pravljenje figura predstavlja gotovo idealnu zabavu za mališane je i ova fotografija :

figure od flasa

Postupak izrade predmeta od plastičnih flaša je prilično jednostavan, samo morate biti vrlo pažljivi. Nakon što isečete odabrani deo plastične flaše potrebno je da izravnate njegove ivice, kako se ne biste posekli. To ćete najbolje učiniti ukoliko ivicu flaše blago priljubite uz zagrejanu peglu. Samo vodite računa da pegla ne bude previše zagrejana.

Dekoracije i ukrasi od plastičnih flaša

Dokaz da se od plastičnih flaša zaista sve i svašta može napraviti su i sledeće fotografije. Samo pustite mašti na volju i od plastičnih flaša možete napraviti : korpice, lutke, igračke, pa čak i nakit. Pravljenje figura od plastike zahteva malo više strpljenja, ali i umeća, što ne znači da je neizvodljivo.

Dok budete gledali fotografije iz naše galerije, sigurno će vam sinuti neka ideja i za pravljenje figura od plastičnih flaša. Uživajte!

korpice od flasa

cvece u flasi

pravlejnje vazne

vaza od flase

saksija od flase

pernica od flase


Naći ću ili naćiću

$
0
0

naci cu ili nacicuJoš jedna od, da tako kažemo uobičajenih i čestih jezičkih nedoumica je i kako se piše ispravno, odnosno kako se kaže pravilno naći ću ili naćiću. Ali, reč je zapravo o jednoj od jednostavnijih nedoumica, za koje gramatika srpskog jezika, a u skladu sa njom i pravopis imaju objašnjenje.

U primeru naći ću ili naćiću je reč o takozvanom futuru I ( prvom ), koji je složen glagolski oblik.

Glagolski oblik koji gramatika srpskog jezika naziva futur I se gradi od infinitivne osnove glagola i određenih nastavaka. A ukoliko se infinitivna osnova glagola završava na – ći, njegova promena izgleda ovako u jednini:

1. ja ću naći / naći ću
2. ti ćeš naći / naći ćeš
3. on / ona / ono će naći / naći će

U mnoćini promena istog glagola glasi :

1. mi ćemo naći / naći ćemo
2. vi ćete naći / naći ćete
3. oni / one / ona će naći / naći će

Kako se piše pravilno naći ću ili naćiću?

Dakle, sasvim je jasno da je odgovor na pitanje kako se piše pravilno, odnosno kako se kaže ispravno naći ću ili naćiću : jedino ispravno je napisati rastavljeno – naći ću.

Primeri su tu da vam pojasne ovu jezičku nedoumicu:

1. Naći ću najbolji način da rešimo taj problem.
2. Kad me pita znam li u kom se kafiću nalazimo, naravno da sam odgovorio naći ću, ne brini, iako nisam imao pojma gde je tačno.
3. Naći ću novac kako znam i umem.
4. Naći ću i ja valjda jednoga dana posao koji mi odgovara.
5. ” A u međuvremenu, naći ću joj zamenu. “

Brzi uštipci sa mlekom i jajima

$
0
0

Možda bi trebalo da i mi krenemo za Italijanima, pa počnemo da forsiramo jednostavni i jeftini specijalitet kuhinje našeg naroda, koji je obeležio detinjstvo mnogih. Naše bake su nam najčešće za doručak pripremale čuvene uštipke sa mlekom i jajima.

Kao što i sami možete videti u nastavku našeg teksta, recept za ovo ukusno jelo je vrlo jednostavan, a obični uštipci sa mlekom i jajima su izuzetno ukusni, što verujem da svi već znate. Kada svemu tome dodate i da su uštipci spremljeni sa mlekom i jajima vrlo jeftini, sasvim je jasno zbog čega je ovo bilo jedno od omiljenih jela detinjstva mnogih od nas.

Pa, ukoliko želite da i vaši mališani uživaju u ukusima koji su obeležili vaše detinjstvo, ili pak želite da isprobate neki novi recept, onda su ukusni brzi uštipci sa mlekom i jajima pravi izbor za doručak, mada nije loša ideja da ih pripremate i za večeru. Jedino što su malo masniji, pa bi valjalo da povedete računa o tom detalju.

Takođe, brzi uštipci sa mlekom i jajima su odličan izbor kada vam naiđu nenadani gosti, jer su vrlo jednostavni za pripremu i brzi, a nadasve ukusnu. I da navedemo još jednu prednost koju obični uštipci sa mlekom i jajima imaju nad mnogim drugim jelima ovog tipa – možete ih jesti i u slanoj varijanti, na primer sa sirom ili kajmakom, ali i u slatkoj, uz recimo džem, prah šećer ili bez ičega, pošto su izuzetno ukusni.

Brzi ustipci

Ukoliko vas zanima kako se prave brzi, ukusni, obični uštipci sa mlekom i jajima, pripremite sledeće sastojke:

  • 1 paketić kvasca
  • 400 ml mleka
  • 4 cela jajeta
  • 2 kafene kašičice šećera
  • 2 supene kašike soli
  • 700 – 800 gr mekog brašna
  • ulje za prženje

Kako se prave obični brzi uštipci sa mlekom i jajima?

  1. Najpre podmlačite mleko, pa u njega dodajte šećer, so i izmrvljen kvasac.
  2. Ostavite kvasac da nadođe.
  3. Potom dodajte jedno po jedno jaje, a zatim i potrebnu količinu mekog brašna. Kažemo potrebnu, jer ne možemo da vam kažemo precizno koliko je potrebno brašna. Važno je da znate da testo za obične uštipke sa mlekom i jajima treba du bude takvo da možete lagano da ga vadite kašikom. Zato je važno da se testo ne lepi, ali istovremeno i da ne bude previše tvrdo.
  4. Zagrejte dobro ulje, pa uštipke vadite kašikom i pržite dok ne porumene sa obe strane.

Reno Senik (Renault Scenic)

$
0
0

Francuski proizvođač vozila ” Renault ” svakako može da se pohvali ekonomičnošću, u svakom smislu, ali i u prostornom smislu.

Iako je 1996. godine izašla prva generacija modela Reno Senik, već dogodine je proglašen automobilom godine. Mehanika za prvobitan Senik je preuzeta od, takođe ” Renault ” modela, čuvenog ” Megan “, a inače je ovaj model osmišljen kao višenamensko vozilo. Već tri godine kasnije, kompanija ” Renault ” izbacuje model ” Renault Scenic ” sa novim motorom, koji je imao 16 ventila. Od tada se ovaj model više ne zove ” Renault Megan Scenic “, kako je bio nazvan prvobitno, već jednostavno ” Renault Scenic “. Iako su bile prisutne samo male razlike između ovog i prvobitnog modela, ubrzo se i ovaj model menja, te samo godinu dana kasnije izlazi i model koji je imao pogon na sva četiri točka, RX4. Nažalost, taj model biva povučen već 2003. godine, kada zvanično i prestaje proizvodnja prve generacije modela Reno Senik.

Druga generacija ovog modela je izašla na tržište u periodu između 2003. i 2009. godine. U to doba, uz klasičan model sa pet vrata, izlazi i model ” Grand Scenic “, koji je bio namenjen za prevoz čak 7 osoba, jer je imao tri reda sedišta.

Najnovija generacija modela Reno Senik počinje da se proizvodi 2009. godine.

reno senik

Karakteristike

Zaključavanje na prvoj generaciji modela Reno Senik je bilo klasično, međutim druga generacija ovog automobila unosi svojevrsnu novinu, pa je sada zaključavanje specijalnom ključ karticom.

Dimenzije se menjaju iz generacije u generaciju, a posebno je zanimljiva druga generacije modela Reno Senik, jer se tada prvi put pojavljuje ovaj model u varijanti sa tri reda sedišta, namenjen prevozu čak 7 osoba. Karakteristike tog modela su i veće međuosovinsko rastojanje.

Druga generacija modela kao novinu uvodi i električnu kočnicu, te četiri kočiona diska, dok je pogon na prednjim točkovima.

U automobilima treće generacije Reno Senik su prisutna znatna poboljšanja, kada su karakteristike u pitanju. Tako ovi modeli imaju automatski sistem klimatizacije, a kao posebna pogodnost se navode TFT displeji, koji su prisutni u ovim modelima. Uz to, integrisan sistem navigacije, koji je prisutan u dve varijante u najnovijoj generaciji modela Reno Senik se navodi kao svojevrsna pogodnost.

renault scenic

Zanimljiv je i sistem zaštite treće generacije koji je osmislila kompanija ” Renault “, a koji između ostalog podrazumeva i: dvostruke zatezače pojaseva sa progresivnim popuštanjem, uz sedišta koja su opremljena specijalnim sistemom protiv podvlačenja ispod pojaseva, ” Isofix ” sedišta sa čak tri tačke vezivanja, te dvostruke senzore bočnog udara sa specijalno konstruisanim vazdušnim jastucima, koji štite i grudni koš i abdomen od udara.

Treća generacija modela automobila marke Reno Senik je opremljena i specijalnim senzorima za farove i senzorima za kišu, a tu je i kontrola pritiska u gumama, kao i ksenonski farovi, koji dodatno utiču na povećanje bezbednosti tokom vožnje.

U zavisnosti od toga da li je u pitanju benzinac ili dizel, kao i koje je generacije, model Reno Senik ima različite karakteristike. Ovom prilikom ćemo navesti karakteristike najnovije generacije modela ” renault Scenic “.

Model Reno Senik treće generacije sa dizel motorom ima masu od 1430 kilograma, a namenjen je za prevoz pet osoba. Pogon ovog modela je na prednjim točkovima, a ima manuelni menjač sa šest brzina. Prosečna potrošnja ovog modela u gradu je 4,3 litra, dok na otvorenom u proseku troši 5,4 litara. Maksimalna brzina koju može da dostigne ovaj model je 180 km/h, a ubrzanje od 0 do 100 km/h ovaj model dostiže za 13,4 sekunde.

Enterijer

Enterijer svih generacija ovog modela je priča za sebe, uzevši u obzir da su Francuzi poznati kao proizvođači koji itekako vode računa o dizajnu i eneterijeru.

reno senik enterijer

Druga generacija modela Reno Senik ima ravniji krov, čime je dobijeno viiše prostora u unutrašnjosti automobila. Ručica menjača u drugoj generaciji automobila se sada nalazi na na konzoli.

Najnovija, treća generacija modela Reno Senik je namenjena za prevoz pet osoba i važi za vrlo prostran automobil, čiji je enterijer vrlo lepo osmišljen, kako za putnike, tako i za same vozače. Zapremina rezervoara u trećoj generaciji ovih automobila je zavidnih 522 litara, dok je kod modela ” Grande Scenic ” čak 752 litra.

Održavanje

Održavanje ovog modela podrazumeva mahom samo uobičajeni servis, odnosno zamenu ulja i filtera, kao i kod većine drugih automobila. Kao i za sve ostale automobile, tako i za Reno Senik važi da je redovan servis preporučljivo raditi u ovlašćenom servisu, koji iako je možda za nijansu skuplji, sigurno ugrađuje originalne delove.

Zamena ulja se najčešće vrši nakon oko 15 hiljada pređenih kilometara.

Najčešći kvarovi

Iako model Reno Senik važi za pouzdan automobil, prva generacija ovog modela je imala problem sa prekidačem koji služi za podešavanje retrovizora i bobina, a koji se često kvario.

Međutim, problem sa bobinama se nije javljao na svakom primerku, jer dosta zavisi od toga koje su bobine ugrađene u auto. No, ukoliko se i dogodi ovaj kvar, jednostavno se zameni ona koja pravi problem, uzevši u obzir da je svaka od ukupno četiri bobine potpuno nezavisna.

Cena modela Reno Senik

Modeli najnovije grupe Reno Senika se kreću od 17.400 evra, koliko treba izdvojiti za model Scenic 1.5 dCi Authentique do nešto više od 22 000 evra, koliko treba izdvojiti za model Grand Scenic dCi 110 Dyn. Energy. Naravno, cena odabranog modela može da varira, a u zavisnosti od toga koju dodatnu opremu izaberete.

Najbolje domaće serije svih vremena

$
0
0

Od kako je nastao i počeo sa emitovanjem, televizijski program se oduvek trudio da obezbedi zanimljive sadržaje za celu porodicu. Televizijskim kućama je bio potreban neki sadržaj koji bi kontinuirano mogao da zabavlja porodice, bez obzira na godine starosti. Tako su nastale prve TV serije, a među njima i domaće serije. Srbija ima bogatu praksu na ovom polju i mnoge sjajne domaće serije emitovane su na kanalima naših televizija, uglavnom na Nacionalnoj televiziji, odnosno današnjem RTS-u. Veliki broj repriza koje nam je u poslednje vreme priredio Javni servis, omogućio je i mlađim gledaocima da pogledaju neke serije koje su se prikazivale na prostorima bivše Jugoslavije pre 30, pa i 40 godina.

Pogledajte našu listu deset najboljih domaćih serija:

Porodično blago

Nema ko od nas nije gledao ovu jugoslovensku seriju, čiju su produkciju uradili RTS i Komuna. Ovo ostvarenje režisera Aleksandra Đorđevića i Mihaila Vukobratovića, broji ukupno 62 epizode, snimljene u periodu od 1998. do 2001. godine. Serija prati porodicu Gavrilović, koju čine deda, otac, žena i troje dece. Deda Trajko je pre mnogo godina na njihovom placu zakopao ćup sa blagom, međutim njegov sin Gavrilo prodaje taj plac Tihomiru Špicu, ne znajući za postojanje blaga. Špic iskopava dedin ćup i postaje bogat. Novac sumnjivo stečen, pa ubrzo izgubljen, počinje da menja živote i sudbine svih koji dođu u dodir sa njim.

Po motivima serije snimljen je i film „Tajna porodičnog blaga“.

Vruć vetar

” Vruć vetar ” je jugoslovenska humoristička serija, snimljena 1979. godine po scenariju Siniše Pavića, a režiju je uradio Aleksandar Đorđević. Ova serija je u zemljama bivše Jugoslavije dobila kultni status, a veliku gledanost imala je i u drugim zemljama Evrope. U Mađarskoj gledaoci su ovu seriju proglasili za najbolju seriju svih vremena. Serija prati Borivoja (Ljubiša Samardžić), momka koji sa sela dolazi u Beograd u potrazi za boljim životom. Put do boljeg posla ga vodi kroz brojne avanture i još brojnije poslove, ali ipak na kraju on pronalazi ono po šta je došao.

Nakon što je serija imala dobar prijem kod publike, snimljen je i film koji nosi naziv „Avanture Borivoja Šurdilovića”.

Srećni ljudi

Popularnost ove serije se ne smanjuje ni posle dve decenije od prvog prikazivanja. Naprotiv,  jedna je od najgledanijih serija na našim prostorima, gotovo da ne prođe godina, a da se serija ” Srećni ljudi ” ne reprizira na našim malim ekranima. ” Srećni ljudi ” je prva serija u produkciji RTS – a nakon raspada Jugoslavije. Snimana je sredinom devedesetih godina i ima 70 epizoda, a režirali su je Slobodan Šuljagić i Aleksandar Đorđević. Glavni akteri ove serije jesu članovi porodice Golubović. Četvoročlana porodica živi u porodičnoj kući zajedno sa babom i dedom. U teškim vremenima sankcija, nikome od ukućana nije lako i svako od njih vodi svoju bitku, te je prinuđen da se snalazi na svoj način.

Kamiondžije

Ovu humorističku seriju iz 1972. godine režirao je Milo Đukanović po scenariju Gordana Mihića. Serija se bazira na dva glavna junaka Paji i Jaretu, koje glume dva legendarna glumca – Pavle Vujisić i Čkalja. Ova dva dobroćudna i poštena vozača su partneri u poslu, na kojem svakodnevno sreću različite ljude, zbog kojih upadaju u različite neprilike, iz kojih uspevaju da se spasu zajedničkim snagama. Serija je premijerno emitovana 1973. godine, a zbog velike popularnosti snimljena su i dva istoimena filma i televizijska serija pod nazivom „ Kamiondžije ponovo voze “.

Bela lađa

” Bela lađa ” je srpska serija u proizvodnji RTS i izvršnoj produkciji ” Košutnjak filma “, rađena po scenariju Siniše Pavića, a seriju je režirao Mihalo Vukobratović. ” Bela lađa ” predstavlja indirektni nastavak popularne filmske serije iz osmadesetih godina pod nazivom ” Tesna Koža “, sa razlikom u tome da se u novoj seriji na mestu Nikole Simića, nalazi Petar Kralj. U ulozi Pantićevog najvećeg protivnika Srećka Šojića našao se Milan Lane Gutović. Upravo se on smatra glavnim akterom serije. Šojić je biznismen i predsednik stranke ” Zdravog razuma ” koju finansira njegov rođak Tihomir Špic. Njegov večiti protivnik je Hadži-Zdravković predsednik stranke ” Demokratska renesansa “. Serija prati izbornu kampanju Srećka Šojića i večite zavrzlame koje ga okružuju.

Bolji život

” Bolji život ” je poslednja jugoslovenska televizijska serija. Nekoliko dana nakon emitovanja poslednje epizode, 16. juna 1991. godine, Slovenija i Hrvatska su proglasile nezavisnost, tako da je ovo poslednja serija emitovana u sistemu Jugoslovense radio-televizije. ” Bolji život ” ima 82 epizode, premijerno prikazivane od 1987. do 1991. godine. Scenario za seriju napisao je Siniša Pavić, a režiju su potpisali Aleksandar Đorđević, Mihailo Vukobratović i Andrija Đukić. Serija se fokusira na petočlanu porodicu Popović, koja se bori sa raznoraznim problemima i izazovima koje život pruža. Dogodovštine iz njihovog svakodnevnog života punog nesporazuma i komičnih obrta nikog od nas nisu ostavili ravnodušnim.

Po motivima serije 1989. Godine snimljen je i film ” Bolji život “.

Otpisani

” Otpisani ” je jugoslovenska serija u produkciji Televizije Beograd. Snimljena je u crno-beloj boji 1974. godine,  i ima 13 epizoda. Bazirana je na kombinaciji istinitih i izmišljenih događaja iz ratnog perioda. Režiju za ovu seriju uradio je Aleksandar Đorđević po scenariju Dragana Markovića.

Radnja ove legendarne serije smeštena je u okupirani Beograd za vreme Drugog svetskog rata. Grupa partizanskih boraca radi na tome da našteti i osujeti planove okupatora.

Dve godine nakon emitovanja serije, snimljen je nastavak pod nazivom ” Povratak otpisanih “.

Ljubav, navika, panika

Domaća serija ” Ljubav, navika, panika ” stekla je veliku popularnost 2005. godine kada je prikazivana na televiziji Pink. Zbog toga je dve godine nakon emitovanja dobila svoju pozorišnu predstavu. Ovu  komediju je režirao Slobodan Šuljagić. U 58 epizoda opisane su nam dogodovštine beogradske porodice koju čine Mića (Nikola Simić), Vera (Seka Sablić) sa svoje dve ćerke. Vera je po profesiji psihoterapeut i kroz njihovu kuću stalno prolaze razni pacijenti. Serija obiluje humorističkim situacijama kroz koje prolaze glavni akteri serije.

Vratiće se rode

” Vratiće se rode ” je srpska televizijska serija iz 2007. godine. Serija broji ukupno 25 epizoda, a rađena je u koprodukciji TV B92 sa produkcijskim kućama  ” Adrenalin ” i ” Kobra film “. Autorska ekipa serijala dobro je poznata na našim prostorima, počev od producenta Dragana Bjelogrlica, preko scenariste Nikole Pejakovića, pa sve do reditelja Gorana Grajića. Prva je serija sa naših prostora snimana u visokoj definiciji (HDCAM). Njenu prvu epizodu je gledalo 2,6 miliona gledalaca u Srbiji. Glavni junaci ove serije su Ekser i Švabo, dvojica prijatelja koji žive od danas do sutra preprodavajući ukradenu robu. Iznenadno nasledstvo koje dobija jedan od njih učiniće im se kao rešenje svih njihovih problema. Međutim, kao i u svakoj dobroj drami i u ovoj seriji na kraju ništa neće biti isto kao na njenom početku.

Selo gori, a baba se češlja

” Selo gori a baba se češlja ” je srpska televizijska serija premijerno prikazivana na RTS-u. Serija ima 89 epizoda podeljenih u četiri sezone, koje je u Srbiji pratilo tri miliona ljudi, u vremenskom periodu od 2007. do 2011. godine. Režiseri ove komedije su Radoš Bajić i Ivan Zacero.

Serija se koncentriše na prikaz zivota na modernom srpskom selu. Glavni junak serije je seljak Radašin, koga igra Radoš Bajić. On nam priča priču o svojoj porodici, vremenu i selu u kome živi, i seljacima sa kojima provodi dane.

Kako najbrže razgaziti nove cipele od veštačke kože

$
0
0

Nemojte da mislite da je neko izmislio čarobni štapić, te da je moguće povećati cipele ukoliko su vam male. Ukoliko imate taj problem, svakako je najbolje da ih zamenite. Jer sve cake vezane za pitanje kako razgaziti cipele su vezane za situaciju kada vas žuljaju, kada su vam uske ili tesne. To se, naravno odnosi mahom na nove cipele. Pa, sigurno smo vas sada skroz zbunili i verovatno vam uopšte nije jasno kako mogu uopšte nove cipele da žuljaju, to jest zašto bi ih uošte neko i kupio ukoliko su mu tesne ili uske.

Ipak, odgovor je vrlo jednostavan, ali samo ukoliko vam je poznato šta su sve pripadnice lepšeg pola spremne da urade zarad lepote. Zato, ne razmišljajmo o tome zašto ste vi ili neko drugi uopšte kupili nove cipele koje vas žuljaju, ili su vam uske ili tesne, već da vidimo kako najbrže i najbolje da razgazite cipele od prirodne ili veštačke kože.

razgaziti cipele

Kako najbrže i najbolje razgaziti cipele od veštačke kože?

Iako postoji puno načina da brzo razgazite cipele, ipak je bolje da ne očekujete da će se dogoditi čudo. Svakako je najsigurniji način da odnesete kod obućara, koji ima pravu aparaturu za ovo, no ukoliko želite da najbrže moguće razgazite cipele, onda je najjednostavniji trik uz pomoć omekšivača za veš. Sipajte omekšivač za veš na vaticu, pa dobro njome premažite mesto gde vas cipela najviše žulja. Nakon toga, obujte deblje sokne, pa zatim i nove cipele. Tako ćete ih najbolje razgaziti. Naravno, poželjno je da u njima hodate po kući što duže, a dok na nogama imate deblje sokne.

Drugi način je, takođe prilično jednostavan i vrlo efektan, te ćete njime sigurno najbolje razgaziri uske i tesne cipele. Natopite vaticu alkoholom, pa nekoliko puta njome premazujte unutrašnjost cipele, a naročito na delovima koji vas najviše žuljaju. Potom, isto kao i u prethodnom slučaju, obujte deblje sokne, pa tako razgazite dodatno cipele.

Ukoliko vas nove cipele žuljaju recimo samo na peti, biće dovoljno da samo taj deo namažete nekom masnijom kremom i odmah obujete cipele. Najbolje je da za ovo korsitite ” Pavlovićevu mast ” ili neku drugu masnu kremu.

Svakako je najjednostavniji način uz pomoć fena. Ali, nažalost ovaj način se odnosi samo na obuću od prirodne, a ne veštačke kože. Ukoliko zaista želite na najbrži mogući način da razgazite obuću od prirodne kože, onda vam je potreban samo fen. A postupak je izuzetno jednostavan : zagrejte fenom cipelu i ona će nakon oko minuta zagrevanja malo omekšati. Potom obujte debele sokne i brzo preko njih obujte nove cipele. Hodajte što duže u njima kako biste ih razgazili.

Malo neobični načini da vas cipele više ne žuljaju

Iako mnoge pripadnice ženskog pola trvde da su i ove načine isprobale, te da su se oni pokazali vrlo uspešnim, mora se priznati da su oni u najmanju ruku neobični.

Prvi način se odnosi na krompir. Da, da, dobro ste pročitali – krompir. Kažu da će vam jedan oguljen krompir, koji ostavite da odstoji preko noći u cipeli sigurno pomoći da vas cipele više ne žuljaju. Krompir bi trebalo da bude takve veličine da može komotno da stane u cipelu. Nismo baš sigurni da je ovo realno, ali postoje korisnice koje tvrde da su isprobale i ovaj način i da deluje. Ostaje da im verujemo na reč, dok ga i mi sami ne isprobamo.

Drugi, takođe malo čudniji način jeste sa stavljanjem cipela u zamrzivač. Naime, najpre napunite kese za zanrzivač vodom i gurnite ih u svaku od cipela. Vode u kesama treba da bude toliko, da kada se bude zaledila, lagano ispuni cipelu i blago je rastegli. Potom cipele sa sve kesama sa vodom ubacite u zamrzivač i ostavite da odstoje najmanje jedan dan ( 24 sata ). Sutradan ih izvadite iz zamrzivača i ostavite kratko da odstoje dok ne uspete da izvadite i zamrznute kese. Iako ovaj način nije baš najbrži, smatra se najefektnijim načinom da vas cipele više ne žuljaju.

Podceniti ili potceniti

$
0
0

Podceniti ili potcenitiJoš jedan od mnogih primera u kojima je prisutna glasovna promena poznata kao jednačenje suglasnika po zvučnosti jeste i ovaj : kako se kaže pravilno, odnosno kako se piše ispravno podceniti ili potceniti.

Jedno od pravila glasovne promene koju gramatika, a za njom i pravopis srpskog jezika nazivaju jednačenje suglasnika po zvučnosti glasi : kada se suglasnik D, koji je zvučan, u nekoj reči nađe ispred suglasnika C koji je bezvučan, tada zvučni suglasnik D prelazi u suglasnik T, koji je njegov bezvučni parnjak, te se u tom slučaju suglasnik D obezvučuje.

Kako se kaže pravilno podceniti ili potceniti?

Nakon navedenog pravila, koje prodržavaju i gramatika i pravopis srpskog jezika, sasvim je jasno da odgovor na pitanje kako se kaže, odnosno kako se piše pravilno podceniti ili potceniti glasi : jedino ispravno je napisati poTceniti.

Navešćemo i nekoliko primera, kako bismo u potpunosti razjasnili ovu jezičku nedoumicu:

  1. Nemoj nikada potceniti suparnika.
  2. Žene često dozvoljavaju da ih potcene njihovi muževi.
  3. Potcenio si njegovo znanje i umeće, rekao bih.
  4. Diplome su danas vrlo često potcenjene.
  5. Činjenica da potcenjuješ nekoga mnogo više govori o tebi nego o njemu.

Egzotična torta sa bananama, kivijem i ananasom

$
0
0

Recept za tortu sa bananama, kivijem i ananasom

Moram priznati da iako torta sa bananama, kivijem i ananasom spada u red ne tako jeftinih poslastica, što bi rekao naš narod vredi sve pare. Savršenog ukusa, naročito kada se služi hladna, egzotična torta sa bananama, kivijem i ananasom je zapravo vrlo jednostavna za pripremu, jer je u pitanju nepečena torta, pa je možete pripremiti vrlo brzo i lako.

torta sa bananma

Ako želite da isprobate ovaj laki voćni desert, biće vam potrebni sledeći sastojci:

  • 3 veće kutije piškota
  • 3 čaše kisele pavlake
  • 300 gr šećera ( kristal ili u prahu )
  • 700 gr šlaga
  • oko 350 ml kisele vode ( za pripremu šlaga )
  • 700 gr banana
  • 300 gr ananasa ( iz konzerve )
  • 5 – 6 kivija

Postupak pripreme

  1. Najpre ocedite sok od ananasa iz konzerve, jer ćete njega koristiti za natapanje piškota.
  2. Umutite šlag.
  3. Pomešajte šećer i kiselu pavlaku.
  4. Banane i kivi isecite na kolutove, a ananas na komade srednje veličine.
  5. Poređajte piškote koje ste prethodno nakvasili sokom od ananasa. Zatim stavite tanak sloj šlaga, pa red piškota, nakvašenih sokom od ananasa, pa preko njih poređajte banane. Potom naređane banane premažite tankim slojem šlaga, pa opet preko šlaga red piškota nakvašenih sokom od ananasa, pa preko poređajte kivi. Opet prekrijte kivi tankim slojem šlaga, pa preko njega poređajte piškote nakvašene sokom od ananasa, pa preko poređajte iseckan ananas. Na kraju egzotičnu tortu sa bananama, kivijem i ananasom premažite debljim slojem šlaga i ukrasite po želji. Ostavite je da se dobro ohladi pre služenja.

Najbolja mesta za pecanje na Dunavu

$
0
0

Druga po veličini evropska reka, koja izvire u planinskom kraju Jugozapadne Nemačke, reka Dunav protiče kroz čak 10 evropskih država, a ukupna dužina njenog toka je tek nešto manja od tri hiljade kilometara.

Ukupna dužina toka Dunava koji protiče kroz teritoriju Republike Srbije je 587 kilometara, a na samom početku toka kroz Srbiju, reka Dunav praktično deli teritoriju susedne Hrvatske od teritorije Republike Srbije, da bi kod mesta Bačka Palanka tok ove reke skrenuo na teritoriju Vojvodine.

Od većih mesta, reka Dunav najpre protiče kroz Apatin, zatim slede : Bačka Palanka, Novi Sad, Sremski Karlovci, Beograd, a zatim i kroz mesta : Smederevo, Veliko Gradište, Golubac, Kladovo, a selo Radujevac je ujedno i poslednje naseljeno mesto koje se nalazi uz tok Dunava kroz Srbiju, odakle njegov tok nastavlja kroz teritoriju susedne Rumunije.

pecanje na Dunavu

Pored toga što je Dunav plovan celim svojim tokom kroz teritoriju Srbije, on je i svojevrstan raj za ribolovce, jer je pun : šarana, babuške, ali i štuke, smuđa i bele ribe.

Na određenim mestima na Dunavu je moguće i zimsko pecanje, kao i noćno, a za pojedina mesta je potrebna i dnevna dozvola ili uopšte dozvola za pecanje.

Svakako, da biste imali dobar ulov šarana, štuke, babuške, smuđa ili bele ribe, neophodno je da se raspitate za najbolje mesto za pecanje na Dunavu. Prema nepisanom ribolovačkom pravilu, najbolja mesta za pecanje na Dunavu su ona gde ima dosta potopljenih panjeva, te mesta za koja se zna da imaju rupe u dnu ili virove. Uz pravi odabir mesta za pecanje na Dunavu, ali i bilo kojoj drugoj reci, svakako je važno i kakva je voda na tom mestu, jer ukoliko je mnogo mutna ili mnogo bistra svi su izgledi da nećete upecati šarana, smuđa ili bilo koju drugu ribu.

Kao što ćete sigurno čuti od mnogih iskusnijih ribolovaca, dobar deo posla je završen kada odaberete pravo mesto za pecanje na Dunavu. Nakon toga je neophodno naoružati se strpljenjem i svakako odabrati odgovarajuću opremu, kako ne biste ostali bez ulova.
Najbolja mesta za pecanje na Dunavu postoje gotovo celim tokom Dunava i kod Apatina, i kod Golupca, i kod Beograda, kod Stare Pazove, Smedereva, Velikog Gradišta i gotovo svih mesta kroz koja protiče ova reka. Svakako vam neće nedostajati ideja, no odluka o odabiru mesta zavisi od velikog broja faktora : da li želie da idete na zimsko pecanje, dnevno ili noćno pecanje, da li vas više zanimaju divlja mesta, gde neće biti naročite gužve, ili pak ona gde će vam biti potrebna dozvola, da li želite da pecate šarana, štuku, smuđa ili neku drugu vrstu ribe. U skladu sa tim ćete i odlučiti koja mesta su najbolja za vas.

Pecanje na Dunavu kod Novog Sada

U neposrednoj blizini Novog Sada je smešteno jedno od najboljih mesta za lov štuke, ali i šarana i babuške. Dozvola za ribolov na akumulacionom jezeru Svetićevo se može dobiti od Ribolovačkog saveza Vojvodine.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U okviru specijalnog rezervate prirode ” Karađorđevo ” se nalazi jedno od odličnih mesta za lov ribe, a naročito štuke, čuveni ” Lovrenac “. ” Lovrenac ” je i zvanično najveće mrestilište štuke na Dunavu. Ali, moguće je loviti i šarana, kao i belu ribu. U neposrednoj blizini Lovrenca se nalazi još jedno od boljih mesta za ribolov, ” Široka bara “, na kojoj se može uloviti vrlo krupan šaran. Dnevna dozvola na ovom ribolovnom području je koštala tokom prethodne sezone 1.500 dinara.

Pecanje na Dunavu u Zemunu i Batajnici

Pecanje na Dunavu u Zemunu je posebno zanimljivo kod hotela ” Jugoslavija “, gde se najčešće lovi šaran, ali i som. Mnogi ribolovci ne mogu da se odluče koje je mesto za pecanje na Dunavu u Batajnici i u Zemunu najbolje, već predlažu da svako ponaosob isproba mesta i odluči koje je najbolje za njega.

Pecanje kod Grocke

Čuvena ada ” Krivi Stojko ” je omiljeno mesto za pecanje kod Grocke, a koliko je poznato ovaj zanimljivi naziv je dobila po jednom od gročanskih alasa, izvesnom Stojku, koji je hramao. Ada ” Krivi Stojko ” je od Grocke nizvodno udaljena svega par stotina metara. Tu se uspešno lovi štuka, ali i smuđ i som, ne tako zanemarljive veličine.

dunav grocka

Pecanje kod Srebrnog jezera

Na nešto više od 100 kilometara udaljenosti od Beograda se nalazi Srebrno jezero, za koje će mnogi ribolovci reći da je idealno za ribolov, te da je moguće loviti i : soma, šarana, štuke, smuđa, amura, ali i belu ribu, u koju spadaju : babuške, deverike, krupatice i druge vrste ribe.

Ukoliko želite da upecate smuđa kod Srebrnog jezera, onda je najbolje da potražite mesto u okolini brane, sa obe strane, te ispod sela Kisiljeva. Za ulov štuke kod Srebrnog jezera je najbolje da pođete do mesta koje se nalazi kod dalekovoda, a prekoputa sela Ostrvo.

Baštenski ukrasi za cveće od starih auto guma

$
0
0

Jedan od najekonomičnijih, a istovremeno i najzanimljivijih načina uređenja bašti i dvorišta svakako je pomoću starih auto guma. Vrtni ukrasi od gume mogu biti vrlo interesantni, ukoliko se samo malo potrudite oko njihove izrade. Od materijala vam neće biti potrebno gotovo ništa osim osnovnih alata, stare auto gume, te različite farbe, kako bi ovi vrtni ukrasi izgledali što lepše.

Baštenski ukrasi za cveće

Još su naše bake i deke koristili stare auto gume kako bi napravili baštenske ukrase za cveće. No, nekada se nije tolika pažnja posvećivala uređenju bašti, te se često auto gume nisu farbale, kako bi vrt delovao još lepše i zanimljivije. Danas, međutim se sve više pažnje posvećuje bojama, kako u uređenju unutrašnjeg, tako i u uređenju spoljašnjeg prostora u kome provodimo život.

Zato i ne čudi što i kada ugledate vrtne ukrase za cveće, oni budu raznih boja, kao na ovoj slici, na primer :

ukrasi od guma

Kao što i sami možete videti, postupak izrade ovakvih baštenskih ukrasa je vrlo jednostavan, a biće vam potrebno najviše mašte, uz osnovne alate i auto gume.

ukrasi za cvece

Jedan od najjednostavnijih ukrasa je i ovaj :

ukrasi od gume

No, ukoliko ga obojite u vesele boje, i on može izgledati vrlo interesantno.

Ako želite da vaši baštenski ukrasi budu bogatiji, evo još jedne od ideja :

bastenski ukrasi

Da vrtni ukrasi za cveće od auto guma ne moraju da budu klasični, dokaz je i ovaj labud, koji je odličan izbor posude za cveće :

vrtni ukrasi

Evo još nekih ideja kako sve mogu da izgledaju baštenski ukrasi za cveće, koje ćete napraviti od starih auto guma :

ukrasi od starih guma

ideje cvece

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

dvoriste cvece

Kako napraviti žito pletenicu od kose

$
0
0

Žito pletenica je odlična frizura za sve dame koje imaju dugu kosu.

Potrebna vam je frizura za sve prilike: za svečanost, izlazak, žurku, rođendan, posao, školu ili opuštenu šetnju po gradu? Ne želite da gorite kosu fenom ili peglom. Ne podnoite miris laka ili pene za kosu. Bez brige! Žito pletenica je pravo rešenje za vas.

Osim što je pogodna za sve prilike, žito pletenicu mogu nositi dame svih generacija i svih boja kose. Najlepše stoji na smeđoj kosi sa izvučenim pramenovima, jer je tada najuočljivija. Rado je nose i poznate dame, koje vole i da eksperimentišu sa ovom frizurom.

U početku biće vam verovatno malo komplikovano da je napravite, pogotovo ako vežbate na sebi, ali nakon par pokušaja sigurno ćete uspeti. Kada se dobro izvežbate, za žito pletenicu će vam trebati samo par minuta, u zavisnosti od dužine kose.

Ako pletete kiku sebi, najlakše je da prebacite kosu na stranu. Podelite je u dva dela. I od jedne i od druge polovine, prstom odvojte po jedan manji pramen, koji ćete prebaciti u suprotnu polovinu kose. Postupak ponavljajte, sve dok ne upletete čitavu polovinu kose.

Kada čitate postupak pletenja žito kike, verovatno vam sve zvuči mnogo komplikovano. Zato pogledajte video zapis i sve će vam biti mnogo jasnije:

VIDEO: KAKO SE PLETE ŽITO PLETENICA?

Video: MJTS

Kako se plete žito pletenica uz glavu?

Za žito pletenicu koja ide uz glavu, morate imati malo više strpljenja i snage u rukama.

Pokupite gornju polovinu kose, kao kad je vezujete šnalom i ponovite postupak, koji smo naveli u prethodnom delu teksta. Kada ispletete kiku do potiljka, obuhvatite rukama i donju polovinu kose.

Pretpostavljamo da vam je pisano objašnjenje malo nejasno, zato pogledajte na postavljenom video zapisu, kako sve to zapravo izgleda:

VIDEO: KAKO SE PRAVI ŽITO PLETENICA UZ GLAVU?

Video: MJTS

Slike žito pletenice

Evo na koje sve načine možete nositi žito pletenicu i kako ona stoji nekim poznatim ličnostima, kojima je ovo jedna od omiljenih frizura:

kakko napraviti žito pletenicu

kako se plete žito pletenica

kako se plete žito pletenica uz glavu

kako se pravi žito pletenica

kako se pravi žito pletenica uz glavu

moderne frizure 2015

moderne frizure proleće leto 2015

najbolje frizure 2015

žito pletenica

žito pletenica od kose

žito pletenica slike

Ne pravilno ili nepravilno

$
0
0

Ne pravilno ili nepravilnoIako često zbunjuje pitanje kako se kaže pravilno, to jest da li je ispravno napisati ne pravilno ili nepravilno, gramatika, a za njom i pravopis srpskog jezika daju sasvim jasno i kratko objašnjenje.
Ukoliko se odrična rečca NE nađe ispred priloga, poput : dužno, ozbilno, odgovorno, pravilno, ispravno, veselo i mnogih drugih, uvek je ispravno napisati je sastavljeno u tom slučaju.

Kako se piše ispravno ne pravilno ili nepravilno?

Sada kada znamo da se odrična rečca NE ukoliko se nađe ispred priloga, sasvim je jasno i kako glasi odgovor na pitanje kako se piše ispravno ne pravilno ili nepravilno. Jedino ispravno je napisati ovu reč sastavljeno, to jest : nepravilno.

Primeri su tu da razjasne u potpunosti i ovu jezičku nedoumicu:

1. Nepravilno ste popunili ovaj upitnik.
2. Znate li da 90% dece nepravilno drži kičmu ?
3. Od kad sam kupio auto, čini mi se da motor nepravilno radi.
4. Nepravilno disanje je uzrok mnogim problemima.
5. Kažu da nepravilno kombinovanje hrane može da uzrokuje prekomernu težinu.

Keks torta sa voćnim jogurtom

$
0
0

Mnoge domaćice danas, usled nedostatka vremena su, čini se odustale od ideje da pripremaju torte kao što su nekada pripremale naše bake, recimo, sa barem dve do tri kore koje su se sa puno pažnje pekle, odnosno sušile u rerni. Danas su na ceni mnogo više brze torte, lagane, koje imaju vrlo jednostavne recepte.

Zato smo i mi za vas izdvojili vrlo jednostavan recept, a uz to keks torta sa voćnim jogurtom spada u red jeftinijih poslastica.

torta sa voćnim jogurtom

Ukoliko vas zanima kako napraviti ovaj brzi voćni desert, biće vam potrebni sledeći sastojci:

  • 500 gr ” Plazma ” keksa ( može i mleveni i u komadu )
  • 1 l voćnog jogurta po želji
  • 500 gr voća po želji ( najbolje kombinacija voća : ribizle, maline, jagode, kupine… )
  • 200 – 250 gr šećera
  • 250 gr šlaga ( ili slatke pavlake )
  • kisela voda ( za mućenje, ukoliko ste se odlučili da ukrasite tortu šlagom )

Imajte na umu da je najbolje da torta sa voćnim jogurtom bude pripremljena sa vočnim jogurtom istog ili bar približno istog ukusa kao što je voće koje ćete koristiti za njenu pripremu. Iz mog iskustva, najbolje je da to budu jagode ili maline, ali sve zavisi od vašeg i ukusa vaših ukućana.

Kako se pravi brza keks torta sa voćnim jogurtom?

  1. Ukoliko ćete tortu sa voćnim jogurtom pripremati od zamrznutog voća, najpre ga ostavite da se otopi i dobro ga ocedite.
  2. Keks najpre izdrobite rukama ( ukoliko koristite ” Plazmu ” u komadu ).
  3. Sjedinite voćni jogurt i šećer, neprekidno mešajući ili muteći mikserom na najmanjoj brzini, dok se šećer potpuno ne rastopi.
  4. Potom izmešajte keks sa voćnim jogurtom, pa na kraju dodajte i voće. U zavisnosti od toga koje voće koristite za izradu ove torte, sami ćete videti da li je potrebno da ga iseckate ili ne. Uglavnom, ukoliko se brza torta sa voćnim jogurtom priprema od, recimo jagoda, njih je svakako neophodno usitniti.
  5. Ovako pripremljenu smesu možete izliti u kalup za torte ili u posudu u kojoj želite da je služite. Fino izravnajte masu, pa ostavite da odstoji u zamrzivaču dok se ne stegne. Obično je dovoljno par sati da se torta sa voćnim jogurtom stegne.
  6. Kada je izvadite iz zamrzivača, umutite šlag sa kiselom vodom ili slatku pavlaku prema uputstvu sa pakovanja. Ukoliko ste umućenu smesu sipali u kalup, sada je možete izvaditi i prebaciti na tacnu za služenje.
  7. Premažite tortu šlagom i ukrasite voćem po želji, pa služite. Možete u umućeni šlag ili slatku pavlaku dodati i isceđeni sok od voća, što će biti dovoljan ukras.
Viewing all 532 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>