Quantcast
Channel: Saznaj Lako
Viewing all 532 articles
Browse latest View live

Pantenol krema za regeneraciju kože

$
0
0

Dejstvo Pantenol kreme

Dekspantenol, aktivni sastojak Pantenol kreme, se u ljudskom telu pretvara u pantotensku kiselinu odnosno vitamin B5. Pantotenska kiselina se u tkivima nalazi u vidu koenzima A koji je potreban za pravilan metabolizam ugljenih hidrata, masti i belančevina kao i za čišćenje tela od odredjenih produkata metabolizma. Kada je reč o zdravoj koži, svi ovi mehanizmi imaju očuvane funkcije. Medjutim, ako je koža obolela ili oštećena, Pantenol krema stimuliše regenerativne procese tako što uspostavlja prirodnu vlažnost, mekoću i elastičnost kože.

Sastav Pantenol kreme

Jedan gram Pantenol kreme sadrži 0,05 g dekspantenola kao aktivne materije.
pantenol1

Primena kreme Pantenol

Pantenol se koristi da bi se ubrzalo zarastanje povreda na koži, kod ogrebotina, oderotina, i za blaže opekotine. Pantenol ublažava tegobe koje su nastale zbog preteranog sunčanja, trenja ili zbog pritisaka na kožu. Mast ili krema Pantenol se koristi i protiv crvenila i svraba, kao i kod peckanja i bolova usled nekih iritacija, alergija ili na primer posle depilacije. Pantenol je sredstvo koje će pomoći regeneraciju suvih i ispucalih usana, kože na laktovima, petama, umiriće kožu nakon brijanja i podstaći njenu regeneraciju i oporavak ako je koža oštećena zbog poremećaja periferne cirkulacije krvi.

Primena kod dojilja

Dojilje primenjuju Pantenol kako bi sprečile pucanje bradavica i kože na dojkama. Preporučuje se mazanje bradavica nakon svakog dojenja.

pantenol2

Način primene Pantenol kreme

Krem Pantenol se nanosi na oštećenu kožu dva do tri puta na dan, u tankom sloju uz blago utrljavanje.

Pažnja: Pantenol krema je namenjena samo za spoljnu upotrebu.

Pantenol je po strukturi takav da brzo i lako prodire u strukturu kože, u kojoj vezuje i zadržava vodu, a koži pruža hidriranost, mekoću i elastičnost. Osim toga, ova krema ublažava znakove inflamacije i stimuliše epitelizaciju.

Pored svakodnevne nege Panthenol kremom, ona se preporučuje i kod ožiljaka, jako suve ili iritirane kože zbog izlaganja jakom vetru i hladnom ili suvom vazduhu.

Odlična je za smirivanje kože posle raznih kozmetičkih i dermatoloških tretmana problematične kože, umanjuje svrab nastao zbog ujeda insekata, a koristi se i protiv blažih oblika ekcema. Smiruje iritiranu kožu kod beba i kod dece. Pantenol nema posebno dejstvo protiv bubuljica i akni, ali će biti blago učinkovit u borbi protiv bora.

MP AloeVera Panthenol (sa Aloe verom)

Kombinacija lekovitih svojstava Aloe Vere i Pantenola koji pripada grupi B vitamina, ima dokazano blagotvorni uticaj na kožu. Aloe Vera je vekovima poznata po povoljnom učinku na čitav organizam čoveka, najviše regenerativnom. Pošto sadrži brojne korisne sastojke kao što su vitamini, minerali, aminokiseline, enzimi , ova biljka poseduje i hranljiva svojstva, a zbog prisustva mukopolisaharida, ima i visok hidratišući efekat.

Aloe Vera – Pantenol gel krema ima takvu strukturu da je veoma prijatna tokom nanošenja, brzo se apsorbuje a aktivni sastojci brzo ispoljavaju svoj regenerišući, hranljivi i hidratišući efekat. Cena preparata je oko 400 dinara.

Pre primene kreme Pantenol, pročitati uputstvo za upotrebu.

Kontraindikacije

Nisu poznate kontraindikacije i neželjena dejstva sa profilaktičkim i tarapijskim dozama Pantenola.

Osim Pantenol kreme i Pantenol masti, na tržištu se mogu naći i Pantenol losion ili pena. Pantenol mast, kremu i losion proizvodi Galenika Beograd, ali i Apotekarska ustanova Lily drogerie, Beograd.

Možda će Vas zanimati i sledece teme:

Nega kože tokom zime
Prolećna nega kože


Ulje divljeg origana u borbi protiv ešerihije koli

$
0
0

Ešerihija koli je  rasprostranjena bakterija koja ima nekoliko vrsta i podvrsta od kojih je većina bezopasna a nekada i korisna.  Jedna od njih, prirodno nastanjuje regiju donjeg stomaka kod ljudi i toplokrvnih životinja.

Ipak, postoje i vrste koje mogu da uzazovu zdravstvene komplikacije, a nekada  i smrt (O157:H7,  O111:B4 ).

Bezopasne vrste ove bakterije koje nastanjuju ljudski probavni trakt, proizvode vitamn K i na taj način štite  želudac od drugih, opasnih bakterija.

Kada je reč o infekciji ovom bakterijom, lako je utvrditi odakle ona dolazi jer sve vrste ešerihije koli se razvijaju na specifičan način u odnosu na okruženje.Tako se može utvrditi da li infekcija dolazi od životinja, ptica i tako dalje. U poslednje vreme, ulje divljeg origana se pokazalo kao eikasno sredstvo u borbi protiv ovih infekcija.

Kako dolazi do infekcije?

Uzrok infekcije na primer može biti voda iz bunara ili drugih rezervoara koja je zagadjena ljudskim, životinjskim ili ptičjim izmetom.

Takodje, neke vrste ešerihije mogu da mutiraju u telu i tako postanu potencijalno opasne. Ako je čovek zdrav, one uglavnom izazovu proliv i organizam ih sam odstrani. Medjutim, kod osoba sa narušenim imunim sistemom, vrste O157:H7 i O111:B4 mogu da izazovu teže posledice –  infekcije, urinarnog i probavnog trakta, a nekada i meningitis dok se retko javjaju  upala pluća i neka septička oboljenja.

eserihija1

Kako se koristi ulje divljeg origana u lečenju ešerihije koli?

U kašičicu maslinovog ulja, tokom prva 2 do 3 dana terapije, umešajte jednu kap ulja divljeg origana. Potom dnevne doze možete povećavati, do najviše 12 kapi dnevno (3 puta po 4 kapi posle svakog jela). Ovako treba uzimati ulje redovno 21 dan, a onda napraviti pauzu od 10 dana.  Postupak se može ponoviti ako postoji potreba. Posle terapije poželjno je pojačati unos gvoždja i u ishrani koristiti koprivu, med i peršun.

Divlji origano – za šta se još koristi?

U lečenju infekcija urinarnog trakta prirodnim metodama sve češće se koristi divlji origano. Origano ulje je kao lek od davnina poznato zbog lekovitih svojstava. Još su ga drevni Vavilonci  koristili za lečenje bolesti pluća i srca.

Danas,  ulje divljeg origana je jedno od  najmoćnijih prirodnih sredstava sa jakim antiseptickim i antibiotskim dejstvom. Neka ispitivanja pokazuju da je ulje origana podjednako efikasno  protiv infekcija kao i savremeni antibiotici, nekada i više. Zagovornici primene ovog ulja u lečenju tvrde da je ono delotvorno u borbi protiv čak 25 različitih bakterija, gljivica i parazita kao što su stafilokoke, ešerihija koli, pseudomonas eruginosa, listerija, kandida.

Ulje origana je i dobro preventivno sredstvo  protiv  prehlade i gripa. Upotrebljava se još i za upale sinusa, protiv bronhitisa, infekcija grla, usta i nosa, za astmu, suzbijanje crevnih parazita, za jačanje imuniteta, protiv akni i bubuljica i protiv kožnih infekcija.

eserihija2

Koji origano je lekovit?

Lekovito origano ulje dobija se od lišća divljeg origana, ali ne onog koji koristimo kao začin. Divlji origano raste na  nadmorskim visinama od 1500  do 2000 metara.

Lečenje

Kod infekcija noktiju gljivicom kandidom, oprani i suvi nokti umoče se u origano ulje na minut dva, dva puta dnevno, nekoliko dana. Posle toga tri puta dnevno, u ukupnom trajanju od šest meseci, treba mazati nokte sa 2 do 3 kapi ovog ulja.

Kod iritacija i svraba na koži, na tim mestima nanesite nekoliko kapi ulja. Osobe koje  imaju  osetljivu kožu trebalo bi da prvo origano ulje razblaže maslinovim ili nekim drugim uljem.

Za bubuljice i akne,  u  sredstvo za čišćenje lica, dodajte kap , dve origano ulja.

Važna napomena: Pravo, kvalitetno i originalno origano ulje veoma je jako, pa se preporučuje oprez pri primeni kadajeu pitanju doziranje i strogo pridržavanje saveta koje navodi uputstvo za upotrebu. Obavezno konsultujte lekara pre nego počnete da ga koristite za lečenje.

Kontraindikacije

Ulje divljeg origana ne  treba da koriste osobe koje pate od nedostatka gvoždja u organizmu, jer se mogu ispoljiti neka neželjena dejstva (nuspojave ) kao što je na primer slabija apsorpcija gvoždja u organizmu. Ulje origana ne treba da primenjuju ni osobe sa povišenim krvnim pritiskom, i srčani bolesnici. Dojenje i trudnoća takodje su stanja kada ne treba koristiti ulje divljeg origana.

Možda će Vas interesovati i naredne teme:

Kako prirodnim lekovima izlečiti bakteriju ešerihiju koli
Upala bešike i mokraćnih kanala kod muškaraca

Kako izabrati kolica za bebe

$
0
0

Kupovina kolica za bebe svakako je pravo zadovoljstvo za novopečene roditelje. Ipak, kako biste svom mališanu omogućili najlepša i najudobnija kolica, prikupite dovoljno informacija jer nabavljate stvar koja će dugo biti u upotrebi i to svakodnevno. Brendovi su sve brojniji,  iskustva različita a ovo su naši predlozi.

Kunert kolica za bebe

kunert1

Ova romantična kolica za devojčice koštaju oko 300 evra. Reč je u stvari o kompletnom setu u kom je svaki komad elegantan i udoban i prilagodjen detetu do njegove treće godine života. Dizajn koji podseća nastara vremena upotpunjen je većim, istaknutim točkovima koji ublažavaju neravnine tokom šetnje.

Set čine kolica, kolevka, kabanica i mreža protiv insekata, torba za mamau , sportsko sedište i auto sedište koji se mogu okretati u dva smera a ručka je podesiva po visini.

Prednji točkovi su fiksni sa mogućnošću blokiranja. Kolica se lako sklapaju, a naslon na kolevci je takodje podesiv. Kolevka je obložena mekim pamučnim dušekom a podesiv je i naslon za noge. Postoji i posebna zimska navlaka.

Stokke kolica

stokke1

Ova “kišobran” kolica koštaju oko 112 000 dinara. Njihovo podesivo sedište lako se prilagodjava kao i oslonaca za noge. Dubina se može podešavati  jastučićima.

Zadnji točkovi su veliki zbog stabilnosti, a prednji su manji zbog lakšeg upravljanja.

Dete ima slobodan prostor za istezanje nogu i sigurnosni pojas. Uz kolica se dobijaju  torba za mame i suncobran u istoj boji.

Chicco kolica

chicco1

Ova crveno siva kišobran kolica koštaju oko 40 000 dinara.  Imaju tendu koja štiti dete u svim vremenskim prilikama a njen zadnji deo  može da se uvije i stavi u zadnji džep.Uz kolica idu još i navlaka za kišu i za noge kao i bebi torba. Sedište se jednostavno vadi i okreće, pa beba može da gleda u roditelja ili okruženje. Ručke su duple a naslon za leđa se spušta u 4 različita položaja. Kolica imaju 4 točka i Stop&Go kočnice.

Kolica su napravljena od nežnih materijala pa su udobni i kaiševi za ramena i struk. Sedište je duplo punjeno i napravjeno od materijala koji diše.

Graco kolica

graco

Ova atraktivna Graco kolica u žutoj boji koštaju oko 10 000 dinara. Imaju ležeći položaj i tri položaja naslona.Sklapaju se lako i brzo  jednom rukom.  Korpa za stvari je prostrana a tenda ima UV zaštitu.
Na raspolaganju su Vam i držač za čaše i dunjica za noge.

Jungle kolica

 jungle

Cena ovih kišobran kolica u kombinaciji zelene u crne boje je oko 6 300 dinara. Kolica se lako sklapaju i namenjena su za uzrast  od 0+ . Mogu biti u čak 5 položaja: 1 ležeći i 4 polusedeća. Imaju ručku za nošenje, kočnica je zadnja pneumatska a amortizeri su prednji. Kolica imaju automatski osigurač  i izuzetno su laka za nošenje. Teška su 7 kilograma i imaju nosivost do 18 kg.

Bertoni kolica

bertoni

Ova kolica za blizance koštaju oko 13 000 dinara. Kolica  su prilagođena svakom detetu individualno  i menjaju položaj na osnovu  detetovih zahteva. Kolica su prilagodjena i za zimu i leto, a najveca prednost je ta što se jednostavno i lako sklapaju samo jednom rukom bez  napora. Torba  je dvostruka, a dobija se i  vreća za dodatne predmete i stvari. Kolica su dostupna u nekoliko boja. Mogu da nose 25kg a sama su teška 15,5 kg. Leđni naslon je podesiv u 2 položaja pod 30 stepeni. Nadstrešnica je podesiva a naslon može imati više položaja i sedišta su nezavisna jedno od drugog.

Možda će Vam biti interesantni i naredni tekstovi:

Ideje za uredjenje sobe za bebe
Krem supa od bundeve za bebe

Kosili šampon – za negu i pranje dečje kose ali i kose odraslih

$
0
0

Kosili šampon koji decenijama proizvodi Nevena Leskovac, je ekstra blagi šampon za negu i pranje osetljive dečije kose a mogu ga koristiti i odrasli. Sadrži blage sastojke koji su zaduženi da čuvaju prirodni omotač kože glave  dok i kosi pružaju zdrav i sjajan izgled. Pogodan je za svakodnevnu primenu, posebno za bebe.

Cena bočice ovog šampona koji je po njoj i prepoznatljiv dugi niz godina je oko 220 dinara.

kosili1

Kosili kao baza za pravljenje domaćih šampona

Kosili šampon je često osnova za pravljenje domaćih šampona (u kućnim uslovima) uz dodatak nekih lekovitih ulja i vitamina. Evo recepta za domaći Kolsili šampon za rast kose: Spremite pola litre Kosili šampona i uz blago mešanje, da ne zapeni, dodajte polako 20 ad kapi, zatim isto toliko ricinusovog ulja i na kraju 50 ml pantenol rastvora (proizvodi ga Galenika i ima ga u svim apotekama). Ovaj šampon držite u flaši a pre svake primene treba ga dobro promućkati. Kosu perite na uobičajen način.  Ricinusovo ulje je odličan prirodni dodatak koji ima moćno dejstvo protiv opadanja kose jer ubrzava njen rast i učvršćuje koren. Ricinusovo ulje je jedino ulje koje prodire u vlas i na taj način je jača iznutra.

Ako želite domaći šampon protiv peruti i za masnu kosu, u ovu mešavinu dodajte ulje koprive, umesto ricinusovog ulja.

Takodje, u kosili šampon možete dodati jak čaj od kamilice i na taj način će Vaša kosa imati poseban sjaj. Posebno se preporučuje plavušama.

Za negu suve kose, u Kosili šampon možete dodati maslinovo ulje.

kosili2

Kosili šampon – kancerogen?

Pre izvesnog vremena, prijavljeno je da se šampon pod imenom Kosili a za koji su postojale indicije da bi mogao biti opasan po zdravlje, našao na rafovima u radnjama u Republici Srpskoj.

U putanju je bio šampon koji pravi makedonski proizvodjač a ne Nevena Leskovac, iako je pakovan u identičnoj ambalaži. Jedina razlika je bila u tome što je na deklaraciji kao zemlja porekla bila navedena republika Makedonija.

Leskovačka Nevena, prepoznatljiva je preko pola veka po Kosili proizvodima, pa je pokrenula sudski spor za zaštitu ovog brenda. Proizvodjač je upozorio da se falsifikati brenda Kosili izvoze iz Makedonije u Srbiju, BiH i Republiku Srpsku i da u tim kopijama ima formalina koji je kancerogen.

Nevena Kosili proizvode pravi po licenti švajcarske kuće Greter od 1988.godine.

Šta još sadrži Kosili kolekcija

kosili3

Kosili krema daje koži lica i tela beba i deteta idealnu vlažnost i masnoću, koža postaje glatka i elastična.

Kosili kupka optimalno nežno neguje osetljivu kožu i sadrži  posebne blage sastojke.

Kosili kupka na nežan način neguje osetljivu kožu zahvaljujući visokom kvalitetu i blagim sastojcima.

Kosili bebi mleko namenjeno je za negu i zaštitu osetljive dečje kože.

Kosili bebi puder neguje i štiti nežnu dečiju i kožu bebe od iritacija i crvenila. Posebno je koristan prilikom presvlačenja pelena.

U kolekciji su i nežni sapuni – neutralan dečiji sapun i Kosili bebi sapun sa blagotvornom kamilicom.

Kosili bebi ulje dostupno je u pakovanju od 140 ml i štiti i neguje nežnu i osetljivu kožu beba. Odlično je protiv iritacija.

Možda će Vas zanimati i sledeće teme:

Prirodni lekovi za negu i oporavak oštećene suve kose
Najbolji šamponi protiv opadanja kose i peruti

Kako se stavljaju vikleri i kako da odaberete najbolje za vašu kosu

$
0
0

Vikleri za kosu

Ako imate dugu kosu, sigurno ste već do sada pravili lokne na različite načine. Jedan od najklasičnijih načina da uvijete kosu je korišćenje viklera, a pri tom je i najlakši.

Vikleri za kosu su sigurna metoda za dobijanje lokni ali i manje štetna na primer od prese ili figara. Nekada su se koristile tkanine ili krpice za pravljenje frizura, njih su zamenile klasične papilotne koje se kuvaju, zatim drveni vikleri koji su korišćeni za ondulaciju ili metalni, odnosno limeni, a danas – vikleri su uglavnom napravljeni od plastike ili su gumeni – (samolepljivi vikleri). Posebno su popularni širi vikleri, ali je izbor veličina takav da će zadovoljiti svaku vašu želju.

Znajte da je za upotrebu viklera širih prečnika potrebna dužina kose najmanje do ramena, ako želite velike lokne. S druge strane, sitnije lokne možete napraviti i na kraćoj kosi. Kombinovana primena viklera različitih prečnika daće posebnu bujnost kosi.

Neobavezno ili definisano?

U odnosu na to kakvu frizuru sa loknama želite, razlikovaće se i tretman kose nakon skidanja viklera. Ako želite nesredjen, neobavezan izgled, nanesite malo voska za kosu na ruke i prevucite ih kroz pramenove pošto ste skinuli viklere. Za ovu verziju, najbolje je koristiti šire viklere.

Za definisani izgled kose, koristite tanke viklere koji će dati precizne lokne. Nakon što skinete viklere, nagnite glavu i par puta prstima prođite kroz kosu kako bi lokne delovale živahnije i bujnije.

Električni vikleri (vikleri na struju), su u poslednje vreme redovna ponuda u našim frizerskim salonima. Jednostavni su za upotrebu a frizura traje i par dana i vrlo je postojana. Probajte da priuštite sebi da Vam naprave profesionalnu loknastu frizuru na ovaj način.

Beautiful woman with luxury hairs

Kako se stavljaju vikleri

Najpre stavite penu na dlanove pa je protrljajte je kroz kosu koju ste prethodno isfrotirali. Razdelite kosu na jedan deo oko temena i na još dva dela bočno. Prvo, namotajte na viklere kosu sa bočne strane, počevši od vrha do dna i od napred prema pozadi. Viklere ne morate da uvijete sve do korena kose , ako želite da Vam tako kosa pri korenu ostane ravna. Probajte da je , ako Vam se svidja ovakva frizura, uvijate od nivoa ušiju.

Prilikom odvajanja kose, vodite računa o tome da pramenovi budu malo uži od viklera. Uvijajte pramen kose na vikler počevši od krajeva kose prema unutra. Najpre tretirajte kosu na potiljku a kasnije bočnme pramenove prema vratu.Nakon što se uvili sve pramenove, osušite kosu fenom i tako će lokne biti definisanije. Pre skidanja viklera, ohladite kosu, a upotrebite prste kako biste oblikovali kosu.

lokne2

Pojedine pramenove možete dodatno potencirati koristeći vosak za kosu. Možete upotrebiti i puder za volumen kose da bi izgledala bujnije. Lak za kosu će duže održati oblik lokni.

Savet plus: Budite strpljivi i znajte da je potrebno malo vežbe i uhodavanja kako bi Vaš frizura sa loknama izgledala onako kako ste želeli. Ne očajavajte ako ne uspete iz prvog pokušaja. Frizure sa loknama su zahvalne, deluju prirodno i trajne su, tako da vredi pokušati! Frizura će biti trajnija uz lak za kosu ali ne koristite najjače lakove, već one za blago učvršćivanje jer će tako Vaša frizura delovati prirodnije.

Preporučujemo da pogledate video o tome kako da na jednostavan i brz način dobijete lepu frizuru sa loknama.

Možda će Vas interesovati i sledeće teme:

Ideane frizure za tanku i retku kosu
Kako napraviti lokne na dugoj kosi

Recept za picu sa tunjevinom

$
0
0

Pica sa tunjevinom

Ako vam se čini da ste do sada isprobali sve vrste ovog italijanskog specijaliteta, budite spremni na iznenađenje, jer pored svih postojećih vrsta pica, možda je vreme da isprobate i potpuno posnu varijantu i otkrijete recept za picu sa tunjevinom.

Pored toga što je pica sa tunjevinom odličan izbor ukoliko postite ili želite da isprobate neki novi ukus, njen ukus je vrlo specifičan.

Osnovni recept za ovu picu podražumeva da se ona pravi sa crnim lukom, međutim ukoliko vam iz nekog razloga crni luk u ishrani ne prija, možete ga izostaviti, mada u tom slučaju pica neće imati onaj pun ukus, kao što je ima ukoliko je pripremate prema originalnom receptu.

Ukoliko ste voljni da isprobate novi ukus, u nastavku teksta možete pročitati kako se pravi pica sa tunjevinom. Recept za picu, odnosno testo za picu je jedan od mnogih načina pripreme, a ukoliko niste raspoloženi da mesite sami testo, uvek možete koristiti gotovu podlogu za picu. A uz to, možete pripremiti i picu sa tunjevinom u mrsnoj varijanti, ukoliko recimo preko pice razbijete jaje.

recept za picu

Testo za picu

Za pripremu testa za picu prema našem receptu, koji je puno puta do sada isproban, biće vam potrebni sledeći sastojci:

  • 1 malo pakovanje kvasca
  • 1 kašičica soli
  • malo šećera
  • 1 kašičica sirćeta ( može, a i ne mora )
  • oko 1 kg mekog belog brašna
  • 250 ml mleka
  • oko 200 ml vode ( po potrebi )
  • 150 ml ulja
  • susam ( po želji za posipanje )
  • 2 – 3 veće konzerve tunjevine u komadićima
  • 2 glavice crnog luka srednje veličine
  • 250 ml soka od paradajza ili 200 gr kečapa
  •  origano ( po želji )
  • jaje ( po želji )

Kako napraviti picu sa tunjevinom?

  1. Prvo pripremite testo na sledeći način : izdrobite kvasac, dodajte so i šećer i malo mlakog mleka. Ostavite kvasac na toplom mestu da naraste.
  2. Kada kvasac naraste, pomešajte ga sa oko 700 gr brašna, pa sve sjedinite sa ostatkom zagrejanog mleka i uljem, a na kraju dodajte i sirće, ako želite. Malo po malo, dodajte preostalu količinu brašna i po potrebi, mlake vode.
  3. Testo zamešeno na ovaj način ostavite u frižideru da odstoji oko dva sata. Potom ga podelite na nekoliko jufki, a u zavisnosti od veličine posude u kojoj ćete peći picu.
  4. Testo rastanjite do željene debljine, pa prebacite u posudu za pečenje. Ukoliko ne želite da narasta, možete ga na nekoliko mesta izbockati viljuškom. Takođe, ukoliko želite možete krajeve pice posuti susamom.
  5. U međuvremenu pripremite preliv, tako što ćete pomešati sok od paradajza ili kečap, sa origanom. Takođe, oljuštite luk i isecite ga na tanje režnjeve. Tunjevinu izvadite iz konzerve i ocedite od ulja.
  6. Prvo premažite testo pripremljenim prelivom. Zatim poređajte crni luk isečen na režnjeve, a potom i tunjevinu.
  7. Ovako pripremljenu picu pecite u dobro zagrejanoj rerni.
  8. Ukoliko želite da vaš recept za picu bude još bolji, možete preko razbiti i jedno jaje, samo što u tom slučaju pica sa tunjevinom ne spada u posna jela. Ne zaboravite obavezno da posolite jaje, ukoliko se odlučite za ovu varijantu.

Topli sendviči sa sirom i slaninom

$
0
0

Sigurno je da ne postoji domaćica koja se nije našla u situaciji kada se najave nenadani gosti, pa je neophodno pripremiti neko posluženje na brzaka. Uz to, prema nepisanom pravilu za takve situacije, nemate baš naročito vremena ni da odete u kopovinu, pa ste prinuđeni da pripremite em posluženje na brzaka, em od namirnica koje imate u frižideru, em da bude ukusno kako vaši gosti ne bi shvatili da ih niste očekivali.

A šta drugo imaju Srbi u frižideru nego slaninu i beli sir. Naravno, ukoliko imate kačkavalj, onda ste vi idealna domaćica, jer će vaši topli sendviči iz rerne, za koje smo vam ovom prilikom pripremili recept, biti sigurno savršeni.

Zanimljiva su pitanja koja sam čula od prijateljice kada sam joj pričala kako sam ” otkrila ” savršen recept za tople sendviče iz rerne, pripremljene na brzaka i koliko su moji nenadani gosti bili oduševljeni posluženjem. Naime, upitala me je da li mogu da budu sendviči iz mikrotalasne umesto iz pećnice. Da budem iskrena, nisam probala takav način pripreme, a i ne verujem da bi ovi jednostavni topli sendviči iz rerne bili tako krckavi, kada bi bili iz mikrotalasne, ali ništa vas ne košta da probate. Mada je za njihovu pripremu iz pećnice, uigranoj domaćici zaista potrebno manje od pola sata.

Topli sendvici

Ukoliko želite da pripremate tople sendiče na ” moj ” način, biće vam potrebni sledeći sastojci:

  • 1 pakovanje tost hleba ( ili običan domaći hleb isečen na tanke kriške, poput tost hleba )
  • slanina
  • beli sir ( ili kačkavalj )
  • 5 – 6 čena belog luka
  • 1 – 2 glavce crnog luka ( po želji )
  • začini ( po želji )
  • 2 – 3 sveža paradajza
  • margarin ( ili u nedostatku istog – maslinovo ili suncokretovo ulje )

Kako se prave jednostavni domaći sendviči iz rerne?

  1. Papirom za pečenje obložite pleh u koji ćete ređati tople sendviče. Potom, ukoliko koristite običan beli hleb, isecite ga na tanje krišle.
  2. Sitno iseckajte beli luk i pomešajte ga sa margarinom, pa ovom smesom premažite tanko svako parče hleba. Ukoliko nemate margarina, možete pripremiti namaz od mešavine odabranog ulja i belog luka, a u ovu smesu možete dodati i odabrane začine. Mada začine možete staviti i na kraju.
  3. Slaninu iseckajte na sitne kockice, a beli sir izdrobite. Ukoliko koristite kačkavalj za pripremu ovih toplih sendviča, izrendajte ga na krupno rende. Uz to, ukoliko želite da ih pripremate sa crnim lukom, potrebno je da ga iseckate na sitne kockice, a paradajz oljuštite ( po želji ), pa iseckajte i njega na sitne kockice.
  4. Nakon što ste premazali svaki komad tosta ili hleba odabranim preliv u koji ste dodali sitno iseckan beli luk, preko pospite sitno iseckanu slaninu, pa crni luk, pa isitnjen sir i na kraju paradajz. Ukoliko, pak pripremate tople sendviče iz rerne sa kačkavaljem onda je redosled malo drugačiji, pa kačkavalj ide na kraju ( preko paradajza ).
  5. Ovako pripremljene domaće tople sendviče pospite željenim začinima ( ukoliko ih niste pomešali sa margarinom ili uljem, kojim ste premazivali hleb na početku ) i ubacite u prethodno dobro zagrejanu rernu. Domaći topli sendviči ne treba da se peku dugo, a u zavisnosti od jačine rerne uglavnom je dovolno između 10 i 15 minuta. Služite ih tople.

Salata sa tunjevinom i majonezom

$
0
0

Za sve ljubitelje brzih, hladnih salata recept koji smo izdvojili je pravi izbor. Prednost pripreme salate sa tunjevinom iz konzerve jeste što je možete pripremiti i u posnoj i u mrsnoj varijanti. A uz to je odličan izbor za recimo posne slave, samo ne zaboravite da umesto običnog majoneza, kako navodi recept, u ovom slučaju koristite posni majonez. Takođe, vrlo je važno da salata sa tunjevinom iz konzerve bude dobro ohlađena pre nego što je poslužite.

Iako recept po kome se priprema salata sa tunjevinom iz konzerve navodi da se priprema sa : crnim lukom, crvenom paprikom, graškom i krastavčićima, vi ga po potrebi i želji možete modifikovati. Salata sa tunjevinom iz konzerve će biti jednako ukusna i ako je pripremate recimo sa šargarepom, a uz dodatak na primer zelene paprike ili čak uz gotovu mešavinu povrća, u kome na primer ima kukuruza. Sve zavisi od vaše mašte i ukusa koje vaši ukućani vole.

Salata sa tunjevinom

Ukoliko želite da otkrijete kako napraviti salatu sa tunjevinom iz konzerve biće vam potrebni sledeći sastojci:

  • 500 gr testenine po izboru ( mašnic, spirale… )
  • 2 konzerve tunjevine u ulju
  • 2 manje glavice crnog luka ( može i crveni )
  • 2 – 3 sveže crvene paprike
  • 150 – 200 gr graška
  • kiseli krastavčići ( po ukusu )
  • oko 300 gr majoneza
  • malo ulja ( a možete da iskoristite i ono iz konzerve tunjevine )
  • so
  • biber
  • peršunov list ( za ukrašavanje, po želji )

Kako se pravi salata sa tunjevinom iz konzerve?

  1. Najpre obarite testeninu, pa je isperite u hladnoj vodi, kako se ne bi lepila i ostavite je da se dobro ocedi, dok vi pripremate ostale sastojke.
  2. Papriku iseckajte na kockice, a grašak obarite u blago posoljenoj vodi. Kada je grašak mekan, ocedite ga.
  3. Crni luk iseckajte na sitne kockice, pa kratko propržite na tišoj vatri dok ne postane staklast. Ako želite da salata sa tunjevinom iz konzerve bude ukusnija, možete propržiti luk na ulju koje ocedite iz tunjevine.
  4. Kada crni luk postane staklast dodajte mu iseckanu papriku i sve zajedno blago propržite na tišoj vatri. Potom dodajte grašak i tunjevinu, pa sve začinite po ukusu i sjedinite.
  5. Pomešajte ovu smesu sa obarenom testeninom i ostavite kratko da se prohladi, a u međuvremenu iseckajte krastavčiće na kockice. U principu je sasvim dovoljno oko pola tegle krastavčića, ali sve zavisi od vašeg ukusa.
  6. Kada se salata sa tunjevinom iz konzerve prohladi dodajte pripremljene krastavčiće i začinite po ukusu, pa sve blago sjedinite.
  7. Na kraju dodajte majonez i dobro izmešajte.
  8. Salatu ukrasite peršunovim listom ako želite i ostavite da se dobro ohladi pre služenja.

Domaći sirup od limuna i pomorandže

$
0
0

Ukoliko želite da vašim mališanima, ali i starijim ukućanima pripremite zdrav napitak, onda je recept za domaći sirup od limuna i pomorandže baš za vas.

Pored toga što se vrlo jednostavan i brz za pripremu domaći sirup od limuna i narandže je savršen napitak, naročito za vrele letnje dane. To naravno ni u kom slučaju ne znači da se domaći sirup od limuna i pomorandže ne može konzumirati i tokom drugih godišnjih doba, naprotiv. Svakako je bolje da pijete ovaj sok, nego da kupujete industrijske sokove, koji su em skuplji od ovog sirupa, em svi znamo kako se i od kog voća pripremaju. Još jedna prednost pripreme ovog domaćeg sirupa jeste što ga možete praviti i u manjim količinama, a češće, tako da će vaši ukućani, a posebno mališani svakog dana moći da uživaju u njegovom savršenom ukusu.

Recept koji možete pročitati u nastavku teksta je dat za osnovnu količinu, to jest priprema se sa litrom vode. Vi, naravno možete po potrebi modifikovati količinu koja je data u receptu, samo je proporcionalno uvećajte. Takođe, imajte na umu da je navedeni recept samo jedan od mnogih načina pripreme ovog sirupa. Ukoliko vam se učini da je količina šećera od 500 gr na litar vode prevelika ili premala, potrudite se da pronađete meru koja vama i vašim ukućanima najviše odgovara.

sirup od limuna

Ukoliko želite da saznate kako napraviti domaći sirup od limuna i narandže biće vam potrebni sledeći sastojci:

  • 2 narandže srednje veličine
  • 1 limun ( ako je moguće onaj sa tankom korom )
  • 500 gr kristal šećera
  • 1 kesica limunske kiseline ( to jest limuntusa )
  • 1 l vode

Kako se pravi domaći sirup od limuna i pomorandže?

  1. Oljuštite narandže i limun. Iako znam da postoje domaćice koje domaći sirup od limuna i pomorandže pripremaju od neljuštenog limuna, meni se ipak više dopada varijanta pripreme sa oljuštenim limunom, a vi isprobajte i jedan i drugi način, pa donesite odluku kako ćete pripremati domaći sirup od limuna i narandže. Naime, ukoliko koristite neoljušteeni limun za pripremu, onda domaći sirup od limuna i pomorandže ima gorči ukus, što se mnogima ne dopada.
  2. Oljušteni limun i pomorandže potom blago usitnite i ubacite u blender, kako biste ih izmiksali. Ukoliko nemate blender, možete koristiti i mašinu za mlevenje mesa.
  3. Kada izmiksate voće, prespite ga u šerpu od 2 litra, dodajte limuntus i vodu. Ovako pripremljenu smesu poklopite ili prekrijte pamučnom krpom i ostavite da odstoji 24 sata.
  4. Sutradan procedite domaći sirup od limuna i pomorandže, a najbolje i kroz cediljku i kroz gazu. Zatim dodajte šećer, pa sve mešajte dok se šećer potpuno ne istopi.
  5. Nakon toga sipajte pripremljen domaći sirup od limuna i pomorandže u čiste flaše. Preporučljivo je pripremljen sok držati u frižideru i služiti ga dobro ohlađenog.

Posne makarone sa tunjevinom i paradajz sosom

$
0
0

Sve više je ljudi koji pribegavaju drugačijem, zdravijem načinu ishrane od onog na koji smo već vekovima naviknuti u Srbiji. To podrazumeva unos niskokaloričnih namirnica, a na prvom mestu povećan unos namirnica biljnog porekla. Dalje smernice su : riba je bolja od mesa, unositi žuti šećer umesto belog, crno brašno umesto belog i još mnogo toga… Uz to, poželjno je postiti s vremena na vreme i tako dalje.

Čak i ako niste pristalica ovih novotarija, posne makarone sa tunjevinom uz paradajz sos je svakako dobro uvrstiti u jelovnik. Na prvom mestu zato što je ovo zdraviji način unosa testenine, zatim se vrlo jednostavno i brzo pripremaju, a ukus im je odličan.

Osnovni recept je dat za pripremu paradajz sosa od svežeg paradajza, međutim ukoliko želite da uživate u ukusu posnih makarona sa tunjevinom i kada nema svežeg paradajza možete ga zameniti kuvanim paradajzom ili, pak pripremiti paradajz sos od paradajz pirea. Svakako će posne makarone sa tunjevinom biti ukusne, bez obzira od čega pripremate sos – da li od svežeg ili pasterizovanog paradajza, u vidu pirea ili soka.

makarone sa tunjevinom

Ukoliko želite da otkrijete kako napraviti posne makarone sa tunjevinom pripremite sledeće sastojke:

  • 500 gr testenine oblika po izboru ( običnih makarona, spiralnih, onih u obliku mašnica )
  • 2 konzerve tunjevine
  • 2 glavice crnog luka srednje veličine
  • 2 sveže paprike
  • 3 -4 paradajza srednje veličine ( ili 3 – 4 kašike paradajz pirea ili oko 500 ml soka od paradajza )
  • peršunov list
  • ulje
  • brašno
  • so
  • biber
  • vegeta
  • origano
  • drugi začini po želji

Kako spremiti posne makarone sa tunjevinom uz paradajz sos?

  1. Najpre stavite vodu u kojoj ćete bariti makarone, da proključa. Obavezno dodajte malo soli i ulja u vodu. Kada su makarone obarene, isperite ih u hladnoj vodi, kako se ne bi lepile i obavezno ih ostavite da se dobro ocede.
  2. Crni luk sitno iseckajte, a papriku možete iseckati na kolutove ili kockice, kako želite. Ukoliko koristite svež paradajz za posne makarone sa tunjevinom, onda i njega iseckajte na kockice. Peršun takođe iseckajte na sitno, a malo listova peršuna ostavite sa strane kako biste na kraju njime ukrasili posne makarone sa tunjevinom.
  3. Zagrejte ulje, pa u njega ubacite pripremljen crni luk i ostavite na tišoj vatri da se kratko proprži. Dodajte pripremljenu papriku, pa sve zajedno još malo propržite. Zatim dodajte malo brašna, pa i to kratko propržite. Napominjem da je vrlo važno da ovo ne radite na jakoj vatri.
  4. Dodajte pripremljen paradajz i na tihoj vatri ostavite da se sos zgusne. Ukoliko posne makarone sa tunjevinom pripremate sa pireom od paradajza imajte u vidu da je neophodno da dodate i vodu, ali malo po malo, kako vaš paradajz sos ne bi bio previše redak.
  5. Kada se paradajz sos ukuva do željene gustine, dodajte začine po ukusu i sitno iseckan peršunov list, pa sve dobro sjedinite. Ovako pripremljen paradajz sos izmešajte sa obarenom testeninom. Na kraju dodajte usitnjenu tunjevinu iz konzerve i sve sjedinite. Po želji, posne makarone sa tunjevinom možete ukrasiti listovima peršuna.

Grčka sladoled torta sa voćem

$
0
0

Za sve one domaćice koje su u potrazi za jeftinom, dobrom, a poslasticom koja se lako i brzo sprema imamo lepu vest : na pravom ste mestu. Recept po kome se priprema grčka sladoled torta sa voćem je upravo takav. Pri tom, priprema ove poslastice vam daje potpunu slobodu u izboru voća. Možete koristiti i maline, i jagode, ali i višnje, borovnice, ribizle, kao i mešavinu više vrsta voća.

Jednostavna i dobra, a slobodno se može reći i jeftina, grčka sladoled torta sa voćem spada u red onih poslastica koje se vrlo rado i spremaju i konzumiraju, uzevši u obzir da je cela sačinjena od krema, odnosno šlaga.

Ukoliko se odlučite da grčka sladoled torta sa voćem bude slavljenička torta za vaše mališane ili bilo koga drugog, imajte u vidu da je ona vrlo zgodna za sve prilike, uzevši u obzir da se jednostavno i brzo priprema, a po želji se može napraviti i u kalupu određenog oblika.

sladoled torta

Ukoliko vas zanima kako se pravi grčka sladoled torta sa voćem pripremite sledeće sastojke:

  • 1,5 l mleka
  • 3 kesice želatina
  • 250 gr kristal šećera
  • 300 – 400 gr voća po izboru ( jagode, maline, kupine, borovnice… )
  • 250 – 300 gr mlevenog keksa po ozboru
  • 1 kg šlaga
  • kisela voda ili mleko ( u zavisnosti od toga sa čime se priprema šlag koji ste odabrali )
  • voće za ukrašavanje ( po želji )

Kako se pravi jeftina, a dobra sladoled torta sa voćem?

  1. Prvo razmutite želatin u mleku, a prema uputstvu sa pakovanja. Potom, u preostalu količinu mleka sipajte šećer, pa stavite na tihu vatru da provri.
  2. Kada mleko provri, dodajte razmućeni želatin, pa blago mešajući kuvajte 10 – 15 minuta. Nakon toga, obavezno ostavite smesu da prohladi. Pri tom, vodite računa da se ne ohladi previše, kako se želatin ne bi potpuno stegao.
  3. U međuvremenu, mutite šlag. U principu, da bi grčka sladoled torta sa voćem bila ukusnija, bolje je mutiti šlag sa kiselom vodom. Samo vodite računa da ga ne razredite previše, uzevši u obzir da je reč o velikoj količini šlaga koju treba umutiti.
  4. Umućeni šlag pomešajte sa smesom od mleka i želatina, pa nakon što sve dobro sjedinite, podelite na tri jednaka dela. Potom u jedan deo dodajte mleveni keks, a u drugi voće po izboru. Treći deo smese ostaje beo. Ne zaboravite da dobro sjedinite šlag i mleveni keks, odnosno šlag i odabrano voće.
  5. Nakon toga, ređajte grčku sladoled tortu sa voćem na sledeći način : smesa sa mlevenim keksom, beli fil, pa smesa sa voćem. Pre služenja dobro ohladiti. Grčka sladoled torta sa voćem se najčešće ukrašava voćem, a možete je služiti i bez ukrašavanja.

Pojedine domaćice pripremaju ovu tortu tako što je stavljaju u kalup, pa je nakon što se stegne prevrću i služe na tacni. Međutim, onda više nije u pitanju tako jednostavan recept, ali možete da pokušate. Poenta je u drugačijem načinu ređanja. Naime, prvo je potrebno da kalup u koji ćete ređati grčku sladoled tortu sa voćem obložite aluminijumskom folijom, a potom je, praktično ređate obrnutim redosledom, to jest prvo fil sa voćem, pa beli fil, pa na kraju fil sa mlevenim keksom, jer kada je budete prevrnuli, nakon što se dobro stegne, dobićete redosled kakav i treba da ima grčka sladoled torta sa voćem. Potom je možete ukrasiti odabranim voćem.

Šta su kegelove vežbe I kako se izvode?

$
0
0

Kegelove vežbe izvode se radi jačanja vaginalnih mišića kod žena. Obično se preporučuju damama koje imaju problema sa zadržavanjem urina. Mogu ih izvoditi i muškarci koji imaju istih problema, kako bi ojačali pubične mišiće.

Izvođenje ovih vežbi najviše pomaže trudnicama, kako pre tako i posle porođaja, nakon ginekoloških operacija, kod problema sa hemoroidima, itd.

Žene koje teže doživljavaju orgazam tokom seksualnog odnosa, takođe treba da primenjuju ove vežbe. Preporučuju se i muškarcima koji imaju problema sa prostatom ili erekcoijom. Šta više, iako su prvenstveno namenjene muškarcima i ženama koji imaju problema sa zadržavanjem urina, uglavnom kada u pretraživaču ukucate ,,kegelove vežbe” naićićete na naslove tipa: vežbe za bolji seks, lako do orgazma, šta ako ne možete da doživite orgazam, itd… Svakako da kegelove vežbe imaju višestruku korist, ali krenimo iz početka.

Kegelove vežbe namenjene su ženama koje imaju problema sa zadržavanjem urina

Kegelove vežbe namenjene su ženama koje imaju problema sa zadržavanjem urina

Kako su nastale kegelove vežbe?

Američki ginekolog Arnold Kegel ( 1894 – 1981 ) izučavao je četrdesetih godina kod žena probleme sa uriniranjem i tragao za rešenjem koje bi pomoglo da se ojačaju vaginalni mišići, a da pri tom to rešenje ne zahteva hiruršku intervenciju.

1948. izneo je svoju teoriju, jer je grupa ispitanika koja je izvodila njegove vežbe osetila poboljšanje kod problema koje su imale sa mokrenjem.

Arnold Kegel tvorac je takozvanih kegelovih vežbi koje danas izvode žene širom sveta u cilju jačanja vaginalnih mišića. Izumeo je i Kelegov perineometar ili vaginalni manometar kojim se meri jačina mišića u karličnom delui tela.

Arnold Kegel, ginekolog koji je osmislio kegelove vežbe

Arnold Kegel, ginekolog koji je osmislio kegelove vežbe

Kako se izvode kegelove vežbe?

Kegelove vežbe su veoma jednostavne za izvođenje. Nisu vam potrebni nikakvi dodatni uređaju, vežbe nisu naporne ni bolne. Možete ih izvoditi bilo kad i bilo gde: na poslu, u šetnji, kod kuće, dok sedite ispred računara ili uživate gledajući televiziju. Možete ih čak izvoditi i sada dok ovo čitate. Drugi ne mogu da primete da ih radite, a vi sve vreme vežbate i jačate svoje vaginalne mišiće.

Izvođenje kegelovih vežbi podrazumeva stezanje i opuštanje pubokoksigealnog mišića, koji se nalazi u vagini. U pitanju je mišić koji žene stežu kada im se mokri. Dakle sve dame su bar nekad izvodile ove vežbe dok su jurile do toaleta, zar ne.

Za početak stegnite mišić, držite ga stegnutog tri sekunde, a potom ga opustite. Napravite pauzu od pet sekundi, pa ponovite vežbu. Ponavljajte postupak pet puta, s tim što vremenom držite mišić duže stegnut ( preporučije se do deset sekundi najviše ). Ovako radite svaki dan, tri puta dnevno i za manje od dva meseca primetićete rezultate.

Dok izvodite kegelove vežbe dišite normalno, ne stežite druge mišiće. Ako ste primetile da vam se steže noga, stomačni mišići ili neki drugi deo tela, ne radite vežbu kako treba. Ukoliko ne možete da stegnete mišić koji treba, najbolje je da vežbu izvedete dok urinirate, pošto ćete tada biti opušteniji. Sednite na ve-ce šolju i zaustavljajte mlaz urina. Oko pravilnog izvođenja vežbe vam može pomoći i ginekolog. Kada odete na redovan pregled, izvedite par vežbi i zamolite ga da čisto proveri da li stežete mišić koji treba.

Kegelove vežbe su odlične i za žene koje ne mogu lako da dožive orgazam ali i za sprečavanje hemoroida

Kegelove vežbe su odlične i za žene koje ne mogu lako da dožive orgazam ali i za sprečavanje hemoroida

Preporuka za trudnice, i pre i posle porođaja. Kegelove vežbe nakon operacije, za zadržavanje hemoroida …

Trudnice često imaju problem sa takozvanom stres inkontinencijom, odnosno nevoljnim mokrenjem. Ova pojava je češća što ste bliži porođaju. Beba u vašem stomaku priteže ostale organe u utrobi, uključujući i bešiku, pa će se desiti da vam ponekad nekoliko kapi urina izleti, bez vaše kontrole. Ovo svakako nije nešto što bi trebalo da perćutite svom ginekologu, a lekar će vam sigurno preporučiti kegelove vežbe.

Tokom trudnoće beba predstavlja dodatnu težinu u majčinoj utrobi, pa je poželjno da od početka trudnoće počnete sa ovim vežbama kako bi što spremnije dočekale poslednje mesece trudnoće kada beba oteža.

Nevoljno mokrenje se javlja nekad i nakon porođaja. Jeste da, kada se porodite, vaši vaginalni mišići sada trpe manju težinu, ali se mogu istegnuti, ako je recimo beba bila malo krupnija na porođaju ili ako ste se prebrzo porodili.

Opet naglašavamo da se u slučaju ovih problema obratite lekaru, jer nevoljno mokrenje može biti i uzrok infekcije, koja se ne leči kegelovim vežbama, već drugim vrstama terapije.

Baš kao što vaginalni mišići mogu oslabiti posle porođaja, slične stvari se dešavaju i posle ginekoloških operacija ili sličnih hirurških intervencija. Poznato je da kegelove vežbe zadržavaju hemoroide, sa kojima mnoge porodilje muče muku.

Posebno se preporučuju trudnicama, jer one najviše imaju problema sa nevoljnim mokrenjem

Posebno se preporučuju trudnicama, jer one najviše imaju problema sa nevoljnim mokrenjem

Kegelovim vežbama do orgazma.

Doktor Arnold Kegel izneo je 1952. interensantnu teoriju vezanu za njegove vežbe. Naime, dame, tj ispitanici koji su testirali ove vežbe prijavili su doktoru Kegelu da im se seksualni život znatno poboljšao otkako su se podvrgle njegovoj terapiji.

Tako je dr. Kegel došao do zaključka da njegove vežbe mogu raditi i dame koje imaju poteškoća da dožive orgazam tokom seksualnog odnosa. Osim što se lakše doživljava vrhunac, osećaj tokom seksa je jači i lepši.

I vaš partner će imati lepši doživljaj tokom vođenja ljubavi, jer ove vežbe čine da vaša vagina bude toplija, pošto se kegelovim vežbama povećava dotok krvi u ovom delu tela.

Dokazano je da kegelove vežbe pomažu ženama da lakše dožive orgazam i da imaju jači osećaj tokom seksa.

Dokazano je da kegelove vežbe pomažu ženama da lakše dožive orgazam i da imaju jači osećaj tokom seksa.

Kegelove vežbe za muškarce – za prostatu i dužu erekciju

Kegelove vežbe u mnogome mogu pomoći i muškarcima. Prvenstveno ako imaju problema sa prostatom i mokrenjem odnosno zadržavanjem urina. Baš kao i kod žena, redovno vežbanje poboljšaće seksualni potencijal i užitak i kod pripadnika jačeg pola, tako što će odložiti ejakulaciju i omogućiti vam lakšu erekciju.

Vežbajte na sličan način kao i dame. Dakle, opet naglašavamo niko ne vidi da vežbate i to možete činiti bilo kada i bilo gde. Potrebno je da zatežete, pa opustite pubične mišiće u nekoliko serija. Pubični mišići se nalaze između stidne i trtične kosti. Tri puta dnevno ih stežite i opuštajte po nekoliko puta. Za muškarce se preporučuje da ih stežu deset puta po pet sekundi i tako tri puta dnevno. Između svakog stiskanja napravite nekoliko sekundi pauze. Ne možete preterati sa ovim vežbama, ali kao što smo naglasili dovoljno je vežbati tri puta dnevno i nakon mesec i po dana osetićete rezultate.

Pubične mišiće možete lako pomešati sa drugim mišićima, recimo sa onim trbušnim. Da bi ste bili sigurni da stežete prave mišiće, predlažemo da malo vežbate dok urinirate, jer pubični mišići zapravo zadržavaju urin.

Sve u svemu kegelove vežbe su idealne, jer donose rezultate a ne uzimaju vam puno vremena. Na vama je samo da ih redovno primenjujete.

Kegelove vežbe mogu izvoditi i muškarci, a osim što će tako rešiti problem sa mokrenjem i oni mogu poboljšati svoj seksualni život

Kegelove vežbe mogu izvoditi i muškarci, a osim što će tako rešiti problem sa mokrenjem i oni mogu poboljšati svoj seksualni život

Lenja pita sa borovnicama i orasima

$
0
0

Svi znamo za američku pitu, koja je sada već nadaleko čuvena, a odomaćila se i u našoj kuhinji. Da budem iskrena, ne znam odakle potreba za pripremom takozvane američke pite, kada u našoj kuhinji postoji savršena pita, nadaleko čuvena lenja pita, koja se može pripemati sa različitim vrstama voća : jabukama, višnjama, sa borovnicama. Pri tom je reč o savršenom ukusu, koji je obeležio detinjstvo mnogih. Iako su naše bake mahom spremale lenju pitu sa jabukama, današnje domaćice je pripremaju sa razičitim vrstama voća, pa tako postoji i lenja pita sa borovnicama i orasima.

Ukoliko vas zamara da pripremate testo za domaću lenju pitu, uzevši u obzir da recept koji smo pripremili za vas podrazumeva da se testo za lenju pitu sa borovnicama i orasima priprema sa svinjskom mašću, možete je napraviti i sa gotovim korama. Doduše, tada će slatka pita sa borovnicama i orasima biti nešto drugačijeg ukusa.

U nastavku teksta možete pročitati recept i za jednu i za drugu varijantu, pa odlučite koja od njih vam se više dopada.

pita sa borovnicama

Ako želite da saznate kako napraviti lenju pitu sa borovnicama i orasima pripremite sledeće sastojke:

  • 4 jajeta
  • oko 600 gr mekog brašna
  • 200 – 250 gr šećera
  • 200 gr svinjske masti
  • pola kesice praška za pecivo
  • 2 kesice vanilin šećera
  • 1 limun
  • 600 gr borovnica
  • 6 kašika šećera
  • 4 kašike griza
  • 150 gr samlevenih oraha
  • prah šećer za posipanje

Kako se pravi lenja pita sa borovnicama i orasima?

  1. Pomešajte mast i šećer i dobro ih sjedinite, dok se šećer potpuno ne rastopi. Najbolje je da to radite drvenom varjačom, s tim da mast prethodno odstoji neko vreme na sobnoj temperaturi, kako biste je lakše sjedinili sa šećerom.
  2. Potom dodajte vanilin šećer, prašak za pecivo i na sitno izrendanu koricu jednog limuna. Zatim dodajte tri cela jajeta i jedno žumance, ali jedno po jedno. Sve dobro izmešajte, pa zagustite brašnom.Vodite računa da dodajete malo po malo brašna, jer se lako može dogoditi da napravite pretvrdo testo. Imajte na umu da domaća lenja pita sa borovnicama i orasima mora imati testo koje se ne lepi za ruke, a koje istovremeno nije previše tvrdo.
  3. Kada zamesite testo, uvijte ga u foliju ( aluminijumsku ili providnu ) i ostavite da odstoji u frižideru 30 – 60 minuta.
  4. Kada se testo dobro ohladi, podelite ga na dva dela.
  5. Razvijte jednu polovinu pripremljenog testa i oblikujte ga prema posudi u kojoj ćete peći lenju pitu sa borovnicama i orasima.
  6. Preko testa ravnomerno rasporedite borovnice, pa ih pospite šećerom, potom grizom i mlevenim orasima.
  7. Nakon toka razvucite drugi deo testa, pa njime prekrijte borovnice i mestimično ga izbockajte viljuškom, kako ne bi naraslo.
  8. Umutite preostalo belance i njime premažite složenu lenju pitu sa borovnicama i orasima.
  9. Ovako pripremljenu pitu pecite na umerenoj temperaturi, dok ne porumeni.
  10. Kada je domaća lenja pita sa borovnicama i orasima pečena, izvadite je iz rerne, sačekajte da se prohladi, pa isecite na parčiće željene veličine i oblika i pospite šećerom u prahu.
    Imajte na umu da iako recept navodi da se testo deli na dva dela, možete pripremati lenju pitu sa borovnicama i orasima i na malo drugačiji način, to jest možete napraviti samo testo i fil, pa na kraju posuti prah šećerom. Odluku ostavljamo vama.

Kako napraviti slatku pitu sa borovnicama i orasima sa gotovim korama?

Ukoliko želite da pripremate pitu sa borovnicama i orasima na mnogo brži način, bez da mesite testo, možete je pripemati sa gotovim korama. U tom slučaju vam je potrebno pakovanje gotovih kora za pitu, borovnice, šećer, griz, orasi, kao što je navedeno u sastojcima za prethodni recept. S tim što vam za pripremu pite sa gotovim korama treba još i 250 ml kisele vode i ulje, a ukoliko nemate kiselu vodu pri ruci, preliv možete napraviti i od praška za pecivo i obične vode u koju ćete dodati malo ulja. I naravno, šećer u prahu za posipanje pite sa borovnicama i orasima.

Priprema pite sa gotovim korama je vrlo jednostavna : podmažite posudu u kojoj ćete je peći, zatim stavite jednu ili dve kore, poprskajte ih pripremljenim prelivom, pa rasporedite borovnice, pospite ih šećerom, grizom i orasima. Ovaj postupak ponavljate dok ne utrošite sav materijal.

Potom pitu ” zalijte ” ostatkom preliva i pecite u zagrejanoj rerni dok ne porumeni. Nakon što se domaća pita sa borovnicama i orasima prohladi isecite je na parčiće željene veličine i pospite šećerom u prahu.

Testenina sa tunjevinom i kukuruzom

$
0
0

Pred vama je recept za još jedan sjajan način pripreme testenine. Ono po čemu je recept koji možete pročitati u nastavku teskta poseban jeste činjenica da ga možete pripremati i u posnoj i u mrsnoj varijanti, a sve zavisi od preliva koji odaberete.

Iako je originalan recept sa prelivom od majoneza i pavlake, možete da malo izmeniti, pa umesto tog preliva možete koristiti možda posni majonez u kombinaciji sa sitno iseckanim peršunovim listom, a možete testeninu sa tunjevinom i kukuruzom pripremati i bez preliva. Doduše, tada je ovo jelo nešto slabije u kalorijskom smislu, ali će vas sigurno zasititi i u tom slučaju.

Što se testenine tiče, možete koristiti i špagete i makarone, a prema našem iskustvu najbolje je da testenina sa tunjevinom i kukuruzom bude pripremljena sa testeninom u obliku mašnicu. Ali o tome ćete odlučiti sami u skladu sa vašim željama i navikama vaših ukućana.

Testenina sa tunjevinom

Ukoliko želite da saznate kako napraviti testeninu sa tunjevinom i kukuruzom pripremite sledeće sastojke:

  • 1 pakovanje testenine po izboru
  • 2 konzerve tunjevine
  • 100 gr kukuruza
  • 100 graška
  • 2 – 3 šargarepe
  • 2 – 3 crvene paprike
  • 1 glavica crnog luka srednje veličine
  • 4 – 5 čena belog luka
  • 100 gr majoneza
  • 1 čaša pavlake
  • ulje
  • so
  • biber
  • vegeta
  • pola veze peršuna
  • začini po želji ( origano, kari… )

Kako se pravi testenina sa tunjevinom i kukuruzom?

  1. Najpre obarite testeninu, a u vodu u kojoj se bari testenina dodajte malo soli i ulja. Kada je testenina obarena isperite je hladnom vodom, kako se ne bi lepila i ostavite je da se ocedi.
  2. Šargarepu iseckajte na kockice ili šnite, po želji i zajedno sa kukuruzom i graškom obarite u slanoj vodi, pa ostavite svo povrće da se dobro ocedi. Papriku iseckajte takođe po želji na šnite ili kockice.
  3. Crni i beli luk sitno iseckajte, pa propržite na blago zagrejanom ulju. Vodite računa da vam ringla ne bude uključena na najjače, jer se lako može dogoditi da beli luk zagori.
  4. Kada crni luk postane staklast dodajte pripremljenu papriku, pa sve zajedno propržite kratko. Potom dodajte obareno i oceđeno povrće, pa sve zajedno dobro sjedinite i sklonite sa ringle. Na kraju dodajte začine po ukusu i sitno iseckan peršunov list.
  5. Pomešajte testeninu sa pripremljenim povrćem i tunjevinom, pa pripremite preliv. Pomešajte pavlaku i majonez i sve zajedno dobro sjedinite. Služite toplo.

Ukoliko želite da testenina sa tunjevinom i kukuruzom bude posna, jednostavno izostavite poslednji deo recepta, te umesto preliva dodajte ili posni majonez ili, jednostavno testeninu pospite sitno iseckanim peršunovim listom.

Sufle od čokolade sa višnjama

$
0
0

Priprema deserta koji ne iziskuje puno truda i vremena, a definitivno je jedan od najukusnijih podrazumeva pripremu specijaliteta francuske kuhinje poznatog pod nazivom sufle. Sufle je specifičan desert, jer samo naizgled podseća na mafine, a zapravo je unutra pun krema. Zato se i preporučuje da se obavezno stave korpice u pleh za mafine u kome se inače sufle i peče, ukoliko ga ne pripremate u specijalnim korpicama od aluminijuma, namenjenih upravo za pripremu suflea.

Ovaj desert možete praviti od bilo koje kombinacije, a najčešće se priprema sufle od čokolade sa višnjama, jer ima sjajan ukus, u šta ćete se i vi uveriti ako isprobate recept koji možete pročitati u nastavku teksta.

Sufle od cokolade

Ukoliko vas zanima kako napraviti ovaj sjajan desert, pripremite sledeće sastojke:

  • 6 jaja
  • 200 gr margarina
  • 200 gr čokolade za kuvanje
  • 150 gr mlečne čokolade
  • 200 gr kristal šećera
  • 200 gr mekog brašna
  • 100 gr lešnika
  • 200 – 300 gr višanja
  • 100 gr kakaa ( za posipanje, po želji )
  • 100 gr čokolade ( za preliv, po želji )
  • korpice za mafine ili aluminijumski kalupi za sufle
  • ulje ili margarin ( za podmazivanje aluminijumskih kalupa za sufle )
  • šećer u prahu ( za dodatno posipanje, po želji )

Kako se pravi sufle od čokolade sa višnjama?

  1. Ukoliko koristite višnje iz zamrzivača, najpre ih ostavite da se odlede i dobro ocede. A svakako od te količine ostavite po koju višnju za ukrašavanje suflea od čokolade sa višnjama, ako želite.
  2. Prvo pomešajte margarin i čokoladu za kuvanje, pa sve zajedno rastopite na pari.
  3. Zatim umutite mikserom jaja i šećer, sve dok se šećer potpuno ne sjedini sa jajima. Potom ovu smesu pomešajte sa rastopljenom čokoladom i margarinom.
  4. Rastopite, takođe na pari mlečnu čokoladu, pa i nju dodajte smesi sa jajima.
  5. Lešnike blago usitnite, pa i njih dodajte smesi sa jajima i sve zajedno pažljivo sjedinite muteći mikserom, a možete i kašikom.
  6. Ukoliko nemate specijalne aluminijumske kalupe za sufle, možete koristiti i papirne korpice za mafine. Ne zaboravite da je aluminijumske kalupe za sufle neophodno prethodno premazati sa malo ulja ili margarina. A bez obzira da li koristite specijalne kalupe za sufle ili papirne korpice za mafine, pospite svaku kakao prahom pre nego što ih nalijete smesom za sufle od čokolade sa višnjama. Potom u svaku korpicu ulijte pripremljenu smesu za sufle od čokolade sa višnjama, s tim da u svaki stavite i višnje. Dovoljno je po par komada višanja.
  7. Ovako pripremljen sufle od čokolade sa višnjama pecite u rerni na najjačoj temperaturi. Vreme pečenja uglavnom nije duže od 10 minuta, mada zavisi od jačine vaše rerne.
  8. Ukoliko želite, možete posuti svaki sufle od čokolade sa višnjama ponaosob rastopljenom čokoladom za kuvanje i ukrasiti sa po jednom višnjom, koju ste odvojili na početku pripreme. A možete ih posuti dodatno kakaom ili šećerom u prahu. Takođe, sufle od čokolade sa višnjama možete služiti i bez posipanja ičim, jer je ovaj desert savršenog ukusa sam po sebi i bez dodatnog šećera u prahu ili preliva od čokolade.

Pohovane palačinke sa piletinom

$
0
0

Ako su vam dosadile palačinke spremljene na klasičan način, onda je ovo pravi recept za vas. Možda zvuči čudno, ali palačinke mogu biti i pohovane. Doduše, računajte da su pohovane palačinke sa piletinom kalorijski mnogo jače od običnih ili onih koje se pripremaju zapečene u rerni.

Ukoliko pak želite da pripremate palačinke sa mesom, odnosno sa piletinom, a da one ne budu pohovane, možete ih filovati takođe piletinom i pavlakom, s tim da ih zapečete u rerni. Ne zaboravite samo da u tom slučaju treba da pripremite preliv od mešavine pavlake i jaja i da njime prelijete palačinke.

Pohovane palacinke

Ukoliko ipak želite da isprobate novi recept, te da otkrijete kako napraviti pohovane palačinke sa piletinom, neophodno je da pripremite sledeće sastojke:

  • 7 celih jaja ( 5 za palačinke i 2 za pohovanje )
  • 500 gr mekog brašna
  • 500 ml mleka
  • 500 ml kisele vode
  • 1 kašičica šećera
  • 1 kašičica soli
  • malo ulja
  • 700 gr pilećeg belog mesa
  • 2 čaše kisele pavlake
  • brašno i prezle ( za pohovanje )
  • peršunov list ( svež ili osužen, po želji )
  • ulje za pohovanje
  • kaćkavalj ( po želji )

Kako se prave pohovane palačinke sa piletinom?

  1. Najpre umutite testo za palačinke. Prvo umutite penasto 5 jaja, a 2 ostavite za pohovanje. Potom dodajte so i šećer, pa mleko i kiselu vodu i na kraju sve zagustite brašnom. Od ovog testa ispecite palačinke.
  2. U međuvremenu obarite pileće belo meso. Zatim ga iseckajte i pomešajte sa pavlakom i peršunovim listom.
  3. Nafilujte palačinke pripremljenim nadevom.
  4. Umutite preostala dva jajeta, koja ste odvojili za pohovanje.
  5. Dobro zagrejte ulje, pa svaku dobro urolanu palačinku prvo valjajte u brašno, pa u jaja, pa u prezle, a zatim ih pohujte sa obe strane, dok ne porumene. Ukoliko želite, možete pohovane palačinke sa piletinom posuti i rendanim kačkavaljem.
    Isti recept, možete malo izmeniti, pa praviti pohovane palačinke sa mesom zapečene u rerni. U tom slučaju, pripremate preliv od dva jajeta i jedne pavlake. U ovaj preliv možete dodati i malo mleka.
  6. Pripremljene, nafilovane palačinke ređajte u vatrostalnu činiju ili u posudu u kojoj ćete ih peći. Zatim ih prelijte smesom jaja i pavlake i zapecite u rerni. I njih, po želji možete posuti rendanim kačkavaljem, ili neposredno pre nego što ih ubacite u rernu ili čim ih izvadite iz rerne.

Podseća ili potseća

$
0
0

PodseCa ili potseCaGramatika, kao i pravopis srpskog jezika imaju vrlo jasno definisana pravila kako se piše, odnosno kako se kaže pravilno podseća ili potseća. Međutim, mnogi se često zbunjuju, uzevši u obzir da je sasvim jasno da je ovde reč o glasovnoj promeni koje gramatika srpskog jezika poznaje kao jednačenje suglasnika po zvučnosti.

A ova glasovna promena, ukratko rečeno podrazumeva da se bezzvučni suglasnici jednače prema svom zvučnom parnjaku. Pa tako bezvučno D prelazi u zvučno T.

Međutim, kao i svaka glasovna promena, tako i jednačenje suglasnika po zvučnosti ima svojih izuzetaka, to jest slučajeva u kojima se ne primenjuje. Jedan od takvih slučajeva je i primer koji objašnjavamo : podseća ili potseća. Ovo odstupanje se javlja u slučajevima kada suglasniku D slede bezvučni suglasnici S i Š.
Posebno je zanimljiva trvdnja koju daje gramatika srpskog jezika, a koja se odnosi na pravopis. Naime, jednačenje suglasnika po zvučnosti se vrši uvek, ali se ne beleži u pisanju. Upravo tu leži objašnjenje zbog čega se prilikom izgovora reči podseća čuje glas koji ukazuje da je ipak pravilno potseća, iako nije tako.

Kako se piše pravilno podseća ili potseća?

Nakon svega navedenog sasvim je jasno kako se piše pravilno, ali ćemo ponoviti još jednom : pravilno se piše podseća, a ne potseća.

Kako bi vam bilo jasnije ovo pravilo, navešćemo vam nekoliko primera:

1. Ti baš podsećaš na moju ćerku kad je bila mala.
2. Na koga te podseća onaj glumac?
3. Omiljena pesma moje mame je : ” Podseti me šta to beše ljubav “.
4. Neću više da te podsećam da uradiš domaći!
5. Želimo samo da vas podsetimo da imate zakazan sastanak sutra u 12 časova.

Špagete sa tunjevinom i maslinama

$
0
0

Ako mislite da ste čuli za sve načine pripreme špageta i testenine uopšte, možda se varate. Recept za špagete sa tunjevinom i maslinama je nešto novijeg datuma, barem u mom slučaju. Iako naizgled jednostavna kombinacija, priznajem da meni ranije nije padalo napamet da napravim špagete na ovaj način.

Uz to što se špagete sa tunjevinom i maslinama vrlo brzo i jednostavno pripremaju, kao i preliv od paradjza, one su gotovo savršenog ukusa. Recept koji možete pročitati u nastavku teksta je osnovni recept za špagete sa tunjevinom i maslinama i posan je, a vi ga možete modifikovati prema sopstvenom i ukusu vaših ukućana.
Kako se preliv za špagete sa tunjevinom i maslinama priprema kao klasičan paradajz sos, njega možete promeniti, pa recimo pripremiti bešamel sos ili, pak dodati preliv pripremljen od pavlake i majoneza.

spagete sa tunjevinom

Ukoliko želite da saznate kako se pravi ovo jelo, biće vam potrebni sledeći sastojci:

  • 1 pakovanje špageta
  • 1 glavica crnog luka srednje veličine
  • 2 konzerve tunjevine
  • 150 – 200 gr crnih maslinki bez koštice
  • 2 – 3 veća sveža paradajza ( ili 2 – 3 supene kašike paradajz pirea ili 500 ml soka od paradajza )
  • malo brašna
  • ulje
  • so
  • biber
  • vegeta
  • origano
  • peršunov list ( svež ili osušen )

Kako napraviti špagete sa tunjevinom i maslinama?

  1. Najpre obarite špagete. U vodu u kojoj ćete kuvati špagete obavezno dodajte malo ulja i soli, a nakon što su obarene isperite ih hladnom vodom i ostavite da se dobro ocede.
  2. Crni luk iseckajte na kockice, a maslinke na kolutove. Peršunov list sitno iseckajte, ukoliko za špagete sa tunjevinom i maslinama koristite svež peršun.
  3. Ako ste odlučili da preliv za špagete sa tunjevinom i maslinama pripremate od svežeg paradajza, onda ga oljuštite i iseckajte na sitnije kockice.
  4. U jednoj šerpi zagrejte ulje, pa na tihoj vatri propržite sitno iseckan crni luk, dok ne postane staklast. Potom dodajte tunjevinu i maslinke, pa sve sjedinite i sklonite sa ringle.
  5. U drugoj šerpi zagrejte ulje, pa dodajte malo brašna, kratko propržite i odmah dodajte sitno iseckan paradajz. Ukoliko preliv za špagete sa tunjevinom i maslinama pripremate od paradajz pirea, ne zaboravite da ga razredite sa malo vode. Preliv ostavite kratko da se kuva i na kraju dodajte začine po ukusu : so, biber, vegetu i origano.
  6. Obarenim špagetama prvo dodajte preliv koji ste pripremili od paradajza, a potom i pripremljenu tunjevinu. Sve zajedno dobro sjedinite, blago mešajući kašikom.
  7. Ovako pripremljene špagete sa tunjevinom i maslinama služite dok su tople, a neposredno pre služenja ih pospite sitno iseckanim listom peršuna.

Kondilomi uzrokuju rak grlića materice kod žena

$
0
0

Kondilomi su zarazna bolest koja se prenosi polnim putem. Uzroci bolesti su neki tipovi HPV virusa. Četiri tipa virusa izazivaju rak grlića materice, dok njih oko 30 uzrukuju genitalne bradavice. Ovi virusi su vrlo rasprostranjeni, njihovo prenošenje je komplikovano kontrolisati pa je važno znati kako se zaštititi.

Koliko su opasni kondilomi?

Kondilomi su još poznati i kao polne bradavice. HPV virus koji ih uzrokuje takodje je uzročnik raka grlića materice kod žena pa ih zato odmah treba lečiti nakon otkrivanja.

Kako se prenose kondilomi?

HPV virusi se najčešće prenose polnim odnosom – regularan seks, oralni ili analni seks. Ali, prenose se i direktnim kontaktom sa zaraženom kožom i sluzokožom. Nezgodno je što se mogu dobiti i pored korišćenja kondoma i zbog toga što osoba koja je prenosnik, ne mora da ima nikakve vidljive simptome. Kontakt preko telesnih tečnosti tokom seksa je dovoljan da biste bili izloženi virusu.

Procenjuje su da je oko 80% seksualno aktivne populacije zaraženo nekom vrstom HPV virusa.

kondilomi1

Otkrivanje kondiloma – simptomi bolesti

Simptomi kondiloma su uglavnom manje roze tačkice ili pojava plikova koji liče na bradavice. To mogu biti i crvene, roze i bele fleke na koži u genitalnom predelu smešteni u ravni kože – spoljni.

Nažalost, simptomi infekcije ne moraju da se pojave dosta dugo, nekad čak i godinama. Ipak, u većini slučajeva u okviru  tri meseca posle seksualnog kontakta sa obolelom osobom, primećuju se prvi simptomi.

Kondilomi nastaju zbog HPVvirusa uglavnom onda kada opadne imunitet, kada je osoba bolesna ili ako se ne hrani zdravo ili loše i nedovoljno spava. Zato su zdrava ishrana i fizička aktivnost  vrlo važni faktori u sprečavanju kondiloma.

Pošto su bradavice na penisu vidljivije neko oko vagine, simptomi su vidljiviji kod muškaraca.

Simptomi kondiloma kod muškarca i žena

Osip na penisu, crvene, roze tačke oko korena penisa, na kožici, glaviću kao i unutar analnog otvora su simptomi kod muškaraca.

Kod žena su simptomi u vidu tačkica i plikova spolja, u predelu oko i u vagini i na malim i velikim usminama. Pošto se plikovi mogu javiti i dublje u vagini, PAPA test je neophodan kako bi se sa sigurnošću utvrdilo njihovo odsustvo.

PAPA test

Kod žena se papa testom skenira grlić materice pa ovaj test može da prisustvo HPV virusa, čak iako nema vidljivih bradavica.

Ako se testiranjem utvrde promena na grliću materice, doktor će Vam dati odgovarajuću terapiju. Testiranje za muškarce: fizičkim pregledom se utvrdjuje prisustvo polnih bradavica dok ne postoji HPV testiranje za muškarce.

Various

Kondilomi u trudnoći

Polne bradavice u velikom broju slučajeva ne utiču na trudnoću. Lekar koji vodi trudnoću će Vas kontrolisati češće i preporučiti odgovarajuću terapiju ako je neophodna.

U svakom slučaju, ako imate polne bradavice a ostanete trudni, to morate reći lekaru jer postoji rizik od prenošenja HPV virusa na bebu tokom vaginalnog porođaja.

Nema  istraživanja koja potvrdjuju da kondilomi tokom trudnoće povećavaju rizik od pobačaj, prevremenog porodjaja ili neke druge komplikacije. Ipak, u jednom broju slučajeva, polne bradavice mogu u trudnoći postati veće ili prokrvariti što otežava mokrenje. Takodje, ako su kondilomi u vagini (unutrašnji) mogu da učine vaginu manje elastičnom pa i da blokiraju porodjajni kanal što je indikacija za carski rez. Kada je reč o bebi, postoji mali rizik da majka prenese HPV virus na bebu ako je porodjaj vaginalni a u tom slučaju velika večina beba neće imati posledice. U vrlo retkim slučajevima, kod beba  se mogu javiti bradavice u grlu, što je potencijalno opasno jer može  onemogućavati disanje pa zato zahteva česte laserske tretmane. Ove bradavice  mogu nastati  kod deteta i do 5 godina po rođenju.

Ipak, carski rez se  preporučuje tek trudnicama koje imaju veoma komplikovan slučaj kondiloma.

Lečenje Kondiloma

Lečenje kondiloma, je zapravo uklanjanje kondiloma. Ono je vrlo uspešno ali uvek postoji rizik da se HPV virus ne odstrani potpuno. U velikom broju slučajeva, organizam se vremenom sam izbori sa virusima.

Skidanje kondiloma poznaje nekoliko metoda: radio talasima, smrzavanjem, spaljivanjem, elektrokoagulacijom, aldara kremom, ubrizgavanjem interferona koji stvara imunost na virus, laserom, hirurški – odsecanjem.

Alternativno lečenje odnosno lečenje prirodnim putem se ne preporučuje jer je u pitanju virus koji može izazvati ozbiljne posledice. Lečenje belim lukom, upotreba papiloma krema pa i lečenje antibioticima na svoju ruku takodje je nepreporučljivo. Čajevima se može podići imuni sistem u smislu vrste prevencije, ali kada kondilomi već postoje, lečenje mora biti praćeno od strane lekara.

Vakcina

U Srbiji je od 2007.godine dostupna vakcija Gardasil, koja pomaže u prevenciji četiri vrste HPV virusa koji su obeleženi kao mogući uzrok raka grlića materice. Od te 4 vrste virusa, dve vrste izazivaju 70% raka grlića materice, a ostale dve – 90% slučajeva. Vakcina je namenjena za devojčice i devojke starosti od  9 do 26 godina. Ipak, stručnjaci navode da vakcina nije dovoljna, već da je i dalje potrebno da se bar jednom godišnje uradi  PAPA test.

Na tržištu je još jedna vakcina – Cervarix, sa sličnom namenom ali je mogu dobiti devojčice i žene starosti  od 10 do 45 godina.

Možda će Vas zanimati i sledeća tema:

Aciklovir – Lek za genitalni herpes i kondilome

Mafini sa borovnicama i čokoladom

$
0
0

Za sve ljubitelje mafina imamo odličan recept. Možda na prvi pogled ne tako ustaljena kombinacija, ali verujem da će vas mafini sa borovnicama i čokoladom opčiniti ukusom, te da ćete ih rado spremati. Možda čak i radije i češće nego one sa višnjama ili mešanim voćem.

Prednost koju imaju mafini sa borovnicama i čokoladom u odnosu na ostale kolače ovog tipa jeste što nisu preslatki, zahvaljujući kiselom ukusu koji imaju borovnice. Tako da su mafini sa borovnicama i čokoladom sjajan izbor poslastice koju ćete služiti uz kafu, a sigurno će i vaši mališani biti oduševljeni.

Ukoliko vam se, pak učini da mafini sa borovnicama i čokoladom nisu dovoljno slatki uvek možete pribeći triku, pa ih preliti istopljenom čokoladom ili šećerom u prahu, a možete ih služiti i uz kuglu šlaga ili sladoleda. Iz mog iskustva, najbolje je da u tu svrhu koristite sladoled od vanile.

Mafini sa borovnicama

Ukoliko vas zanima kako se prave mafini sa borovnicama i čokoladom neophodno je da pripremite sledeće sastojke:

  • 4 cela jajeta
  • oko 500 gr mekog brašna
  • 500 ml mleka
  • 2 kesice vanilin šećera
  • 1 kesica praška za pecivo
  • 300 – 400 gr šećera
  • 400 gr borovnica
  • 200 gr čokolade za kuvanje
  • 250 gr margarina
  • mrvica soli
  • korpice za mafine
  • čokolada za kuvanje ( po želji, za preliv )
  • šećer u prahu ( po želji, za posipanje )

Kako napraviti mafine sa borovnicama i čokoladom?

  1. Pomešajte margarin sa vanilin šećerom i kristal šećerom, pa sve zajedno penasto umutite mikserom.
  2. Potom dodajte jedno po jedno jaje, a nakon što sve sjedinite dodajte mleko.
  3. Nemojte da dodate svu količinu brašna, već ga dodajte postepeno, uz mrvicu soli i praška za pecivo. Testo za mafine treba da bude ni previše gusto ni previše retko, pa je zato bolje da dodajete malo po malo brašna.
  4. Izrendajte čokoladu za kuvanje, pa je zajedno sa borovnicama dodajte u testo i sve blago sjedinite mešajući varjačom.
  5. Rasporedite korpice za mafine, pa ih punite. Dobro zagrejte rernu, pa pecite mafine. U principu, dovoljno je između 15 i 20 minuta da pečete mafine sa borovnicama i čokoladom, ali sve zavisi od jačine vaše rerne.
  6. Pre služenja je neophodno da se mafini sa borovnicama i čokoladom prohlade, a onda ih možete preliti rastopljenom čokoladom za kuvanje ili šećerom u prahu. Mada će im ukus biti jednako dobar i ukoliko ih budete služili bez ičega preko.
Viewing all 532 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>